Obrazy tety Gréty – výstava obrazov maliarky Margity Csiskovej

Mnohí, najmä starší obyvatelia Betliara si určite uchovali v pamäti drobnú pani, sedávajúcu na lavičke v parku s neodmysliteľným skicárom a ceruzkou v rukách. Mnohokrát bola obklopená deťmi, ktoré k nej chodievali na kurz kreslenia a maľovania. Niekedy do jej skromného príbytku vedľa kaštieľa, ale aj do miestnej školy.

Deti ju volali teta Gréta alebo familiárne po betliarsky Grétinéna. Volala sa Margareta Csiskó, rodená Pfeiler a pochádzala z Bratislavy. Do Betliara sa dostala v roku 1952 spolu so svojou sesternicou dr. Alžbetou Güntherovou, keď ich obe zbavili majetku a vysťahovali z Bratislavy na vidiek.

Po záchrane betliarskeho kaštieľa a spracovaní jeho zbierok sa dr. Güntherová vrátila do Bratislavy, ale maliarka pani Gréta zostala v Betliari, aby už odtiaľ nikdy neodišla. Zamilovala si betliarsky park, ktorý sa stal jej trvalou inšpiráciou a ktorý zobrazila nespočetnekrát v každom ročnom období na svojich pasteloch, akvareloch a olejomaľbách.

Jej výtvarnú pozostalosť uchoval jej synovec akademický maliar Peter Günther. Časť z nej dnes vlastní SNM múzeum Betliar a skoro tri desiatky obrazov prezentovaných na výstave pochádza z pozostalosti dnes už nebohej občianky Betliara pani Margity Kušnierovej. Nachádzajú sa určite aj v iných domácnostiach v Betliari. Pani Gréta ich rozdala hlavne za potraviny, ktorými si často prilepšovala svoje veľmi skromné živobytie.

Svoje obrazy podpisovala už poslovenčeným priezviskom Čišková a za roky strávené v Betliari sa tak prispôsobila tunajším pomerom, že bola všeobecne obľúbená, každý ju poznal a vážil si ju ako umelkyňu.

Zomrela v Betliari v roku 1966 a pochovaná je na tunajšom cintoríne. Výstavou v Kultúrnom dome v Betliari si pripomíname 50. výročie jej úmrtia. Pozrieť si ju môžete do 31. októbra denne od 14-tej do 18-tej hodiny.

Edita KUŠNIEROVÁ

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Obrazy tety Gréty – výstava obrazov maliarky Margity Csiskovej"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.