Kritériá ceny havarijného poistenia

Havarijnému poisteniu sa na rozdiel od PZP môžete vyhnúť bez toho, aby ste porušili zákon. Ale verte nám, radšej si ho vybavíte a zaplatíte, pretože jazdiť bez havarijného poistenia sa vám môže škaredo (a finančne nákladne) vrátiť.

Máte možnosť vybrať si z pomerne širokej ponuky – na Slovensku môžete havarijné poistenie uzatvoriť v 10 poisťovniach.

Je jasné, že v každej z týchto poisťovní vám ušijú inú ponuku, preto je dobré si pred uzatvorením poistenia ponuky medzi sebou porovnať. Pri výpočte havarijného poistenia sa zohľadňujú informácie o vozidle a jeho držiteľovi, ale aj rôzne bonusy a zľavy, ktoré každá z 10 poisťovní ráta podľa seba. V podstate sa poisťovne snažia odhadnúť pravdepodobnosť vašej účasti na škodovej udalosti, a podľa nej určiť aj výšku tzv. KASKO poistenia.

Kritérium č. 1: Auto, na ktorom jazdíte

Poisťovne vypočítavajú výšku poplatkov za havarijné poistenie na základe viacerých kritérií, pričom medzi tie najdôležitejšie patrí samotné vozidlo, na ktorom jazdíte. Dôležitá je značka – väčšina poisťovní má jednotlivé značky rozdelené do skupín podľa rizikovosti, a tieto skupiny vplývajú na výslednú cenu podľa určitého koeficientu. Pre bližšiu predstavu – Opel alebo Fiat patria medzi málo rizikové (a tým pádom aj lacnejšie) značky, za Audi si priplatíte viac, no a pokiaľ sa chcete po slovenských cestách preháňať na Ferrari alebo v Hummeri, buďte si istí, že poisťovňa to zohľadní (niektoré poisťovne niektoré značky navyše nepoisťujú vôbec).

Okrem značky však poisťovne zaujímajú aj iné informácie – model, rok výroby, zdvihový objem valcov, výkon motora alebo maximálnu prípustnú hmotnosť vozidla. Všetky tieto údaje si môžete dohľadať v technickom osvedčení vozidla. Medzi ďalšie faktory patrí aj účel používania vozidla.

Kritérium č. 2: Vodič, ktorý v aute jazdí

Nikoho neprekvapí fakt, že opakovaním určitej činnosti človek získava prax a skúsenosti. To platí pri šoférovaní dvojnásobne – čím skúsenejší je vodič, tým lepšie sa orientuje v klasických aj nepredvídateľných podmienkach, a tým menšie je riziko, že zapríčiní alebo sa stane účastníkom nejakej nehody alebo škodovej udalosti. Poisťovne vychádzajú z predpokladu, že mladší vodič skôr spôsobí poistnú udalosť ako ten starší a skúsenejší. Samozrejme, zručnosť za volantom je individuálna a úmera medzi ňou a vekom nemusí existovať. Tak či tak, platí, že mladší vodič zaplatí za havarijné poistenie o niečo viac. Okrem veku je ale podstatný údaj aj to, ako dlho máte vodičské oprávnenie. Pretože aj vo vyššom veku môžete byť vodič začiatočník.

Kritérium č. 3: Bydlisko držiteľa vozidla

Na výslednú cenu KASKO poistenia vplýva aj región, v ktorom sa autom jazdí. Rozdiel medzi cenou havarijného poistenia vo veľkom meste a v malej dedinke môže byť naozaj výrazný. Logika za tým je jasná – v hustej a častokrát neprehľadnej mestskej premávke je riziko škodovej udalosti vyššie (aj keď cesta prechádzajúca cez polia alebo lesy tiež skrýva svoje riziká). Región, v ktorom sa auto používa, určuje bydlisko držiteľa. Pri výpočte havarijného poistenia sa najväčší rozdiel kladie medzi mestá a vidiek. Je jasné, že poisťovňa nebude pred uzatvorením poistnej zmluvy skúmať, kadiaľ jazdíte.

Kritérium č. 4: Spoluúčasť

Jediné kritérium, ktoré vplýva na cenu havarijného poistenia, a vy ho dokážete ovplyvniť. Spoluúčasť si môžete nastaviť sami a jej výška dokáže s cenou KASKO poistenia urobiť divy. Určite si však zvážte, čo je pre vás výhodnejšie. Pri vyššej spoluúčasti platíte nižšie poplatky, ak však dôjde k škodovej udalosti, poistné plnenie, ktoré vám poisťovňa vyplatí, bude nižšie. Naopak, pri nízkej spoluúčasti budete platiť viac, ak sa však niečo stane, poisťovňa vám aj viac zaplatí. Otázka je teda na vás.

A čo ostatné kritéria?

Pri výpočte havarijného poistenia na cenu okrem vyššie zmienených kritérií vplývajú aj ďalšie faktory. Ide najmä o vernostné zľavy, ktorými sa poisťovne snažia udržať už existujúcich zákazníkov. Vďaka týmto zľavám môžete dostať výhodnejšiu cenu v poisťovni, ktorá by vás za normálnych okolností vyšla drahšie. Na konečnú cenu KASKO poistenie okrem toho vplývajú aj rôzne pripoistenia a ďalšie detaily, ako právna forma držiteľa vozidla či výbava vozidla.

Keďže výpočet havarijného poistenia berie do úvahy množstvo faktorov, jednotlivé cenové ponuky sa od seba budú líšiť. Porovnanie cien jednotlivých poistení ešte pred samotným uzatvorením poistenia je preto viac ako dobrý nápad. Pomôcť si môžete rôznymi online kalkulačkami poistenia, vďaka ktorým sa dostanete k tým najlepším a najvýhodnejším cenám poistenia pre vaše vozidlo.

______________________________________________________________________________

Čítajte:4

Pozvánka: Bezplatné právne poradenstvo pre občanov

Na predaj tri rodinné domy a jeden stavebný pozemok

______________________________________________________________________________

Objednávky do rubriky Reklamné články prijímame na emailovej adrese reklama@inforoznava.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery