Obrazy tety Gréty – výstava obrazov maliarky Margity Csiskovej

Mnohí, najmä starší obyvatelia Betliara si určite uchovali v pamäti drobnú pani, sedávajúcu na lavičke v parku s neodmysliteľným skicárom a ceruzkou v rukách. Mnohokrát bola obklopená deťmi, ktoré k nej chodievali na kurz kreslenia a maľovania. Niekedy do jej skromného príbytku vedľa kaštieľa, ale aj do miestnej školy.
Deti ju volali teta Gréta alebo familiárne po betliarsky Grétinéna. Volala sa Margareta Csiskó, rodená Pfeiler a pochádzala z Bratislavy. Do Betliara sa dostala v roku 1952 spolu so svojou sesternicou dr. Alžbetou Güntherovou, keď ich obe zbavili majetku a vysťahovali z Bratislavy na vidiek.
Po záchrane betliarskeho kaštieľa a spracovaní jeho zbierok sa dr. Güntherová vrátila do Bratislavy, ale maliarka pani Gréta zostala v Betliari, aby už odtiaľ nikdy neodišla. Zamilovala si betliarsky park, ktorý sa stal jej trvalou inšpiráciou a ktorý zobrazila nespočetnekrát v každom ročnom období na svojich pasteloch, akvareloch a olejomaľbách.
Jej výtvarnú pozostalosť uchoval jej synovec akademický maliar Peter Günther. Časť z nej dnes vlastní SNM múzeum Betliar a skoro tri desiatky obrazov prezentovaných na výstave pochádza z pozostalosti dnes už nebohej občianky Betliara pani Margity Kušnierovej. Nachádzajú sa určite aj v iných domácnostiach v Betliari. Pani Gréta ich rozdala hlavne za potraviny, ktorými si často prilepšovala svoje veľmi skromné živobytie.
Svoje obrazy podpisovala už poslovenčeným priezviskom Čišková a za roky strávené v Betliari sa tak prispôsobila tunajším pomerom, že bola všeobecne obľúbená, každý ju poznal a vážil si ju ako umelkyňu.
Zomrela v Betliari v roku 1966 a pochovaná je na tunajšom cintoríne. Výstavou v Kultúrnom dome v Betliari si pripomíname 50. výročie jej úmrtia. Pozrieť si ju môžete do 31. októbra denne od 14-tej do 18-tej hodiny.
Edita KUŠNIEROVÁ

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery