Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery

Moderné technológie umožňujú široké využitie, pričom pri správnom použití sú efektívne aj ekonomicky.

Nedávno som tu písal o možných zmenách v práci zastupiteľstva, neskôr o návrhu na zmenu názvu ulíc a teraz si dovolím pripomenúť technické možnosti živých prenosov z rokovaní.

A nie celkom náhodou, pripomenul mi ich článok o inštalácii tejto technológie v Nitre, potom už stačil krátky mail s otázkami dodávateľovi.

Tomu, ktorý pred rokmi vybavil hlasovacím a zvukovým zariadením aj rokovaciu sálu v Rožňave.

O čo vlastne ide?

Okrem ozvučenia a hlasovacieho zariadenia košická firma A. S. Partner dodáva aj kamerový systém.

Ten umožňuje snímať rokovanie kamerami, ktoré sa automaticky natáčajú na miesto v rokovacej sále, kde je zapnutý mikrofón, pričom obsluha kamier nie je potrebná.

Obraz kamier môže byť podľa potreby prestrihávaný s obrazom virtuálnej kamery, čo je obraz zhodný s výstupom na projektore, tzn. stav prezentácie, výsledky hlasovania, poradie diskutujúcich.

Riadiaci softvér umožňuje automatické titulkovanie, takže sa zobrazuje bod rokovania a meno diskutujúceho.

Kamerový systém je možné použiť aj v manuálnom režime, vtedy obsluha – jeden človek, napr. ten, ktorý už teraz obsluhuje zvuk – prestriháva kamery podľa potreby.

Podľa konateľa košickej firmy Ivana Bušovského po nastavení zariadenia a kalibrácii kamier zvládne obsluhu tohto kamerového systému bežne technicky zdatný človek.

Štandardným výstupom z kamerového systému je digitálny video záznam. Ten je možné streamovať do internetu a na sociálne siete (YouTube, Facebook) a archivovať.

Po zasadnutí je možné vytvoriť a publikovať indexovaný video záznam z rokovania podľa bodov rokovania a diskusných príspevkov.

Vstupná jednorazová investícia, tj. zakúpenie kamerového systému s tromi kamerami stojí približne 11 tisíc Eur.

Čo by to znamenalo vo výsledku?

Mesto by tak zabezpečilo efektívny informačný online servis pre občanov nezávisle na tom, či a dokedy bude prevádzkovať televíziu.

Ak by to samospráva doplnila o tlačený vestník len s úradnými výstupmi – prijaté VZN, uznesenia a iné úradné oznamy, potom by si splnila voči občanom požiadavku informovanosti.

Foto: Miriam Hojčušová, MY Nitra

Belo Hefler

O autorovi Belo Hefler

Vyštudoval politológiu na FiF UK v Bratislave, publikoval napr. v Rádiu Slobodná Európa, v týždenníkoch Domino Efekt, Fakty, Reflex (CZ) a v denníku SME, kde zastával post zást. obchodného riaditeľa. E-mail: behe@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od Belo Hefler →

× Odporúčané

Bude mať Rožňava ulicu Jaskyniarov?