Nórske dni v KC Kláštor

V októbri minulého roku sa v Kultúrno-kreatívnom centre Kláštor (KC Kláštor) v Rožňave, ktoré prevádzkuje občianske združenie Otvor Dvor, konala séria podujatí pod názvom Nórske dni v rámci projektu „Rastieme s kultúrou“ s podporou Grantov EHP.

V rámci medzinárodnej spolupráce s dvomi nórskymi partnermi sa v KC Kláštor konali viaceré kultúrne podujatia a to hudobné koncerty, prednášky o umení, prednášky a prezentácie kultúrnych centier, či divadelný workshop.

Nórske dni sa konali v dvoch termínoch – od 10. do 13. októbra sme v KC Kláštor privítali zástupcov nórskeho partnerského kultúrneho centra Kulturfjoset Huser, ktoré sídli pri meste Fenstad, a od 21. do 28. októbra predstaviteľov kultúrneho centra Hausmania z nórskeho hlavného mesta Oslo.

Prvá časť Nórskych dní sa začala prezentáciou kultúrnej aktivistky Lise Kristensen o aktivitách ich kultúrneho centra Kulturfjoset Huser, ktoré sídli na nórskom vidieku, asi dve hodiny od hlavného mesta Oslo. Kultúrne a vzdelávacie podujatia sa tu konajú v priestoroch bývalej farmy. 

Na túto prezentáciu nadviazala prednáška Natálie Strenkovej s názvom „Nórsko očami Slovenky žijúcej v Nórsku.“

Prvý deň zavŕšilo stretnutie s nórskou spisovateľkou Marie Landmark, ktorého súčasťou bolo čítanie z jej literárnych diel v pôvodnom jazyku (s premietanými titulkami v slovenskom jazyku) a príjemná diskusia o jej tvorbe a o živote spisovateľov v Nórsku.

Ďalší deň patril prezentácii a divadelnému workshopu k plánovanému site-specific divadelnému predstaveniu „Zmok“. Tento workshop sa konal v spolupráci s rožňavskou Základnou umeleckou školou.

Vedúci workshopu, nórsky divadelník a sociálny pracovník Rino Hemstad Eliassen, zapojil do aktivít workshopu zhruba 20 žiakov Základnej umeleckej školy z rôznych odborov – najmä literárno-dramatického a audiovizuálneho.

Výsledkom tejto spolupráce bude divadelné predstavenie žiakov Základnej umeleckej školy.

Druhá časť Nórskych dní sa konala v dňoch 21. až 28. októbra minulého roku a začala sa 21. októbra kulinárskym workshopom, spojeným s komunitnou večerou pod vedením v Nórsku žijúceho umeleckého dua Martinka Bobríková a Oscar de Carmen.

Kulinársky workshop bol zameraný na tradičné postupy kvasenia s moderným nádychom a lektori sa s účastníkmi workshopu podelili o svoje skúsenosti najmä o kvasení kombuchy a kinchi.

26. októbra nasledovali koncerty hneď dvoch nórskych hudobných zoskupení. Prvým bolo vystúpenie slovensko – nórskeho hudobného dua Michaela Antalová & Adrián Myhr.

Michaela Antalová je slovenská hudobníčka, ktorá študovala improvizáciu a jazz na Norwegian Academy of Music v Osle, kde v súčasnosti žije. Jej partner Adrian Myhr je nórsky kontrabasista a gitarista, študoval tiež improvizáciu a jazz v Osle a je aktívny v mnohých hudobných projektoch.

Hudobná spolupráca Michaely a Adriana nedávno vyvrcholila spoločným albumom Zvony.

Ďalšími  vystupujúcimi večera boli Janne Eraker Ensemble. Toto hudobné zoskupenie tvoria choreografka a stepová tanečnica Janne Eraker, hlasová umelkyňa Juliana Venter a skladateľ a hudobník Ivar Grydeland. Je to skupina vynikajúcich hudobníkov, ktorí pomocou improvizácie spájajú hudobnú tradíciu so súčasnosťou.

Ďalší deň (27. októbra) séria podujatí pokračovala prednáškou nórskej speváčky zo skupiny Dromedar a výtvarnej umelkyne Annette Stav o umeleckej slobode a performatívnom umení.

Nasledovala prednáška o ďalšom našom partnerskom kultúrnom centre Hausmania Kulturhus z nórskeho hlavného mesta Oslo, ktoré publiku Kultúrno-kreatívneho centra Kláštor predstavil jeho vedúci Ole Pedersen.

V závere Nórskych dní, 28. októbra, sa konala prezentácia o sociálnom podnikaní v Nórsku a na Slovensku, spojená s diskusiou. Za nórsku stranu odprezentoval stav sociálneho podnikania v Nórsku Ole Pedersen, za slovenskú stranu išlo o prezentáciu Miloslava Kováča z občianskeho združenia Druživa.

Nórske dni v KC Kláštor uzavrel večerný koncert nórskej post-punkovej hudobnej skupiny Dromedar, ktorá pôsobí v undergroundovej hudobnej a umeleckej scéne v Oslo už viac ako desať rokov. Táto skupina má korene v performatívnom umení a súčasťou zážitku z ich koncertov je aj hypnotizujúca umeleckú show, ktorú predviedli aj v Rožňave.

Richard Petro

Foto: Archív KC Kláštor

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery