Aj Rožňava má svoj zelený máj

Vo štvrtok podvečer sa v Rožňave uskutočnilo tradičné „stavanie mája“. Podujatie v historickom centre okresného mesta sledovalo niekoľko desiatok ľudí.

Folklórny sprievod, zložený zo súborov Haviarik, Dubina, Borostyán a Haviar, priniesol za spevu pred budovu historickej radnice vyzdobený strom brezy. Chlapi ho následne osadili, za čo si vyslúžili pohárik „ostrého“ a malé občerstvenie.

Podával im ho osobne primátor mesta Pavol Burdiga (Most) s poslancom Milanom Capákom (KSS). Prítomní boli aj zástupca primátora Ján Lach (Most) a niektorí ďalší poslanci mestského zastupiteľstva a pracovníci mestského úradu.

Potom nasledovalo vystúpenie folklórnych súborov priamo na ploche parkoviska. Približne po hodine sa každoročne konajúce podujatie skončilo.

DSCF4146

Máje boli známe už v období staroveku, kedy ich ľudia dávali pred svoje domy ako ochranu pred zlými duchmi a chorobami. Symbolizovali víťazstvo jari nad zimou. Od 15. storočia sa máje stavali už aj v strednej Európe, v týchto končinách však slúžili ako istý prejav úcty.

DSCF4155

V predvečer prvého mája stavajú chlapci máje pod okná svojim vyvoleným dievčatám. Symbolizujú ich vážny záujem. Táto tradícia je zvyčajne sprevádzaná aj spevom a tancom. Chlapci dievčatá poriadne vytancujú a dievčatá im za to nalejú niečo dobré na posilnenie.

Stavanie májov patrí medzi najtypickejšie slovenské tradície.

Foto @ Video: infoRoznava.sk / Erik Suchý

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Aj Rožňava má svoj zelený máj"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.