Aj Rožňava má svoj zelený máj

Vo štvrtok podvečer sa v Rožňave uskutočnilo tradičné „stavanie mája“. Podujatie v historickom centre okresného mesta sledovalo niekoľko desiatok ľudí.
Folklórny sprievod, zložený zo súborov Haviarik, Dubina, Borostyán a Haviar, priniesol za spevu pred budovu historickej radnice vyzdobený strom brezy. Chlapi ho následne osadili, za čo si vyslúžili pohárik „ostrého“ a malé občerstvenie.
Podával im ho osobne primátor mesta Pavol Burdiga (Most) s poslancom Milanom Capákom (KSS). Prítomní boli aj zástupca primátora Ján Lach (Most) a niektorí ďalší poslanci mestského zastupiteľstva a pracovníci mestského úradu.
Potom nasledovalo vystúpenie folklórnych súborov priamo na ploche parkoviska. Približne po hodine sa každoročne konajúce podujatie skončilo.
DSCF4146
Máje boli známe už v období staroveku, kedy ich ľudia dávali pred svoje domy ako ochranu pred zlými duchmi a chorobami. Symbolizovali víťazstvo jari nad zimou. Od 15. storočia sa máje stavali už aj v strednej Európe, v týchto končinách však slúžili ako istý prejav úcty.
DSCF4155
V predvečer prvého mája stavajú chlapci máje pod okná svojim vyvoleným dievčatám. Symbolizujú ich vážny záujem. Táto tradícia je zvyčajne sprevádzaná aj spevom a tancom. Chlapci dievčatá poriadne vytancujú a dievčatá im za to nalejú niečo dobré na posilnenie.
Stavanie májov patrí medzi najtypickejšie slovenské tradície.
Foto @ Video: infoRoznava.sk / Erik Suchý

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery