Omeškaný atlas sociálnych služieb

Mesto Rožňava rozbehlo tvorbu Komunitného plánu rozvoja sociálnych služieb (KPSS). Čo konkrétne si však pod týmto krkolomným názvom možno predstaviť? A aký prínos by mal mať tento plán pre Rožňavčanov?
Komunitný plán je akýsi atlas aktuálnych potrieb občanov v oblasti sociálnych služieb v tom danom meste. Ako pre InfoRoznava.sk priblížil jeden z koordinátorov projektu KPSS, poslanec MsZ v Rožňave Radoslav Kovács (nez.), tento oficiálny dokument je v prvej fáze „sumarizáciou reálneho stavu v sociálnej oblasti v rožňavskej samospráve.“ Vypracovaním KPSS by mesto teda malo získať prehľad o bezprostredných potrebách občanov, odkázaných na nejaký druh sociálnej pomoci.
Druhá fáza projektu by podľa Kovácsa mala byť ponuka systémových riešení pre cieľové skupiny KPSS – pre rodiny a matky s ďeťmi, seniorov, občanov zdravotne postihnutých a občanov socialne vylúčených. Zohľadňovať by sa pri nej mali možnosti rožňavskej samosprávy ako aj verejných či neverejných poskytovateľov sociálnych služieb.
„Prípadny nesúlad, neprekrývanie sa potrieb občanov s možnosťami poskytovateľov by napríklad mohol motivovať neverejných poskytovateľov k tomu, aby túto medzeru vyplnili. Rovnako aj rožňavská samospráva získa obraz o tom, čo treba v sociálnej oblasti zlepšiť, čo uz možno nie je aktuálne a na aké nové podnety by mala/mohla zareagovať aj sama,“  vysvetľuje Kovács.
KPSS má teda v konečnom dôsledku uľahčovať a zefektívniť koordináciu a zosúladenie mesta s úžívateľmi a poskytovateľmi sociálnych služieb. Tomuto deklarovanému cieľu má pri procese jeho prípravy podľa Kovácsa pomôcť aj aktívna spoluúčasť poskytovateľov a užívateľov týchto služieb na príprave KPSS: „Bez tohto momentu by to bol len úradnícky materiál, ktorý by skončil pravdepodobne niekde v zásuvke. Verím, že teraz sa nič také nestane.“
Komunitný plán pritom nie je úplnou novinkou. Samosprávam vytváranie a napĺňanie takéhoto konceptu rozvoja sociálneho života ukladá Zákon o sociálnych službách (č. 448/2008) platný od 1.1.2009. Od roku 2009 ho stihli vypracovať desiatky slovenských obcí, niektoré – ako napríklad Banská Bystrica – s jeho prípravou začali ešte predtým, než zákonodarca túto povinnosť v Zákone o sociálnych službách obciam ustanovil.
Z pohľadu platnosti zákona Rožnava teda s komunitným plánom mešká. Na júnovom zasadnutí mestského zastupiteľstva (27.6. 2011) na to vtedajšieho prednostu Mestského úradu Jána Štefana v rozprave k bodu 25 („Komunitný plán sociálnych služieb – návrh na vypracovanie“) upozornil poslanec Matúš Bischof (OKS). Na jeho otázku, kto bol na Mestskom úrade za agendu vypracovania komunitného plánu zodpovedný a aké boli voči týmto zamestnancom vyvodené dôsledky – kedže Rožňava v tom čase s prípravou KPSS ani nezačala – Štefan odpovedal: „Zatiaľ tento plán nebol vypracovaný, preto ho predkladáme teraz. Je to zrejme aj z dôvodu finančných prostriedkov. Menili sa vedúce odborov, odbor nebol obsadený.“
Podľa poslanca Kovácsa sa členovia Komisie sociálnej, zdravotnej a bytovej o potrebe vypracovania tohto dokumetu začali rozprávať v januári roku 2011 a v apríli sa na stretnutí, venovanom špeciálne KPSS, dohodli, že mestu ponúknu pomoc. V spolupráci s Mestským úradom a so zástupcami verejných i neverejných poskytovateľov sociálnych služieb budú spoločne v štyroch pracovných skupinách navrhovať a formulovať stratégiu mesta v sociálnej oblasti. „Istý čas trvalo, kým sme našli spôsoby komunikácie s Mestským úradom. Zatiaľ sa mi ako pozitívna skutočnost javí príchod pani Repaskej na pozíciu jeho prednostky. Je ale samozrejme predčasné čokoľvek hodnotiť, sme na úplnom začiatku realizácie,“ uviedol Kovács.
To, prečo sa Mestský úrad do vypracovania KPSS nepustil sám, Kovács hodnotiť nechcel: „Fakt, že sme konečne začali, je pre mňa niekoľkonásobne dôležitejší ako hrabanie sa v minulosti.“
Vypracovanie Komunitného plánu sociálnych služieb rožňavské Mestské zastupiteľstvo definitívne schválilo na spomínanom zasadnutí 27. júna. Poslanci  prijali organizačné zabezpečenie vypracovania projektu, dĺžku jeho trvania od augusta 2011 do marca 2012 a jeho finančné krytie v celkovej výške 8014 eur (personálne výdavky vo výške 7680 eur a materiálno-technické výdavky vo výške 334 eur).
Ako uvádza webstránka mesta Rožňava, momentálne prebieha prvá – prípravná – fáza tvorby KPSS, ktorá zahŕňa organizačné/metodické metodické usmernenia a tvorbu členov riadiacej skupiny a pracovných skupín. Po nej by mala nasledovať analytická fáza zisťovania skutočného stavu sociálnych služieb v meste v spolupráci zadávateľa projektu s verejnosťou a poskytovateľmi sociálnych služieb, ktorá vyvrcholí vypracovaním konkrétnych opatrení na naplnenie zamýšľaných cieľov KPSS.
Úspešné zmapovanie statusu quo ponuky, resp. potrieb v sociálnej oblasti a správne nastavenie stratégie mesta –  teda realizácia Komunitného plánu rozvoja sociálnych služieb – bude podľa Kovácsa však iba začiatkom skutočnej práce. „Podľa mňa netreba podliehať ilúzii, že spísaním KPSS sa čosi skončí, vyrieši. Keď sa nám ho podarí spracovať v požadovanej kvalite, bude to „len“ použiteľný manuál pre tých, ktorú chcú v tomto meste pomahať ľuďom, ktorí si sami pomôcť nedokážu. Ja osobne mám pred očami od januára práve tento rezultát.
Foto: Archív InfoRoznava.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery