EKO elektráreň pri EKO záťaži

Obnoviteľné zdroje energie hrajú najmä v posledných desiatich rokoch veľkú rolu na poli energetiky. Ich rozmach pritom začal už oveľa skôr, až s odstupom sa tieto technológie dostali aj k nám do okresu Rožňava. Trendom sa najnovšie stáva fotovoltická energia čerpaná zo slnečného žiarenia.
Najdôležitejším komponentom na jeho zachytávanie je fotovoltický článok a v súčasnosti sa na trhu presadzujú tzv. amorfné kremíkové články osadené do panelov. Inak tomu nie je ani v Dobšinej, kde v posledných mesiacoch na starej ekologickej záťaži vyrástla hŕba slnečných konektorov.
Panely sa nachádzajú na neslávne známych pozemkoch bývalej firmy ťažiacej azbest. Jediným slovenským producentom azbestu bola vždy iba Dobšiná, v ktorej sa od roku 1926 do roku 1998 ťažil mikroserpentínový azbest, ktorý sa používal na výrobu vodovodných rúr, strešných krytín a podobne. Halda odpadu z tejto ťažby je dnes najväčšou haldou azbestovej EKO záťaže v strednej Európe.
Mestské zastupiteľstvo v Dobšinej v decembri 2009 prijalo od firmy zaoberajúcou sa využitím priľahlých pozemkov projekt vybudovania fotovaltickej elektrárne. Mestské zastupiteľstvo sa zaoberalo žiadosťou spoločnosti CMI-Trade Invest, s.r.o. Košice o udelenie súhlasu mesta s vybudovaním elektrárne, kde mesto uznesením č.413-14/XII-2009 vydalo súhlasné stanovisko k projektu.
Dobšiná súhlasila konkrétne s vybudovaním elektrárne s inštalovaným výkonom 1 megawatt na parcelách, ktoré sú vo vlastníctve mesta. Medzi obdobím ale prebehla zmena investora a ďalším žiadateľom o zriadenie vecného bremena bola už podľa uznesenia z roku 2010 firma Sanion Energy s.r.o. z Bratislavy, ktorá žiadala o bremeno spočívajúce v osadení 4 stĺpov vzdušného elektrického vedenia za účelom napojenia fotovoltaickej elektrárne na linku vysokého napätia. Aj v tomto prípade mesto udelilo súhlasné stanovisko.
V tejto veci sme oslovili Obvodný úrad životného prostredia v Rožňave, ktorý sme požiadali o vyjadrenie z hľadiska ochrany prírody a krajiny.
„Obvodný úrad životného prostredia vydal vyjadrenie k umiestneniu a realizácii stavby –Dobšiná I – slnečná fotovoltaická elektráreň 0,999 MW pre investora SANION , s.r.o., Trnavská 70, 821 02 Bratislava a potom následne pre investora SILICON a.s., Zimná 131, 049 25 Dobšiná v tom istom znení na základe tých istých parametrov.
Tunajší úrad ako príslušný orgán ochrany prírody sa vyjadril súhlasne k obidvom stavbám a to z dôvodu, že navrhovaná lokalita stavby je menej hodnotná, čiastočne znehodnotená, mimo osobitne chránených častí prírody, t.j. mimo národnej siete  chránených území a mimo siete NATURA 2000. V záujmovom území sa nenachádzali chránené stromy. Úrad vo vyjadreniach upozornil žiadateľa na povinnosť vyžiadať si potrebný súhlas na výrub od príslušného orgánu ochrany prírody, ktorým je Mesto Dobšiná.“, uviedol pre portál infoDobšiná Ing. František Szőllős, prednosta úradu.
Následne sme elektronicky kontaktovali aj stavebný úrad v Dobšinej, kde je  zhromaždená projektová dokumentácia a úrad povoľoval predmetné stavby. Oslovili sme jeho zodpovednú referentku Janu Puškášovú, ktorá nám poskytla nasledovné informácie:
„Stavebný úrad v Dobšinej vydal stavebné povolenie a skolaudoval  stavbu s názvom ‚Dobšiná I-slnečná fotovoltická elektráreň 0,999 MW‘ pre stavebníka  Sanion Energy s.r.o. s celkovým výkonom DC 999 580 Wp. Orientačný rozpočtový náklad stavby vychádzajúc z podkladov k stavebnému povoleniu bol 2 701 538 €. Druhá stavba bola povolená a skolaudovaná stavebným úradom s názvom  ‚Dobšiná II-slnečná fotovoltická elektráreň 0,999 MW‘ pre stavebníka  Silicon a.s., Zimná 131, Dobšiná s celkovým výkonom DC 999 580 Wp. Orientačný rozpočtový náklad stavby vychádzajúc z podkladov k stavebnému povoleniu bol 2 701 538 €.“ , dodala Puškášová.
Pod článkom vám prinášame aktuálnu fotogalériu z fotovoltickej elektrárne v Dobšinej.
Foto: InfoDobšiná.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery