Zomrel Václav Havel

Vo veku 75 rokov zomrel dnes Václav Havel, posledný československý a prvý český prezident, ktorého zdravotný stav sa v ostatných rokoch výrazne zhoršoval. Informoval o tom dnes český spravodajský server iDNES.cz s odvolaním sa na bývalého Havlovho hovorcu Ladislava Špačka.
Havel už od marca rušil svoj program, na verejnosti sa objavil len niekoľkokrát. Nezúčastnil sa ani osláv 17. novembra, snažil sa skôr odpočívať v kúpeľoch a na vidieku.
Havla podľa iDNES.cz vyčerpala práca na jeho režijnom filmovom debute, snímke Odchod, ktorý vstúpil do kín v marci 2011. Po prvýkrát po dvoch rokoch začal rušiť program, dokonca ho hospitalizovali so zápalom dýchacích ciest. Slávnostnej premiéry filmu sa zúčastnil už značne zoslabnutý, vychudnutý a opieral sa o palicu.
Havlova rekonvalescencia prebiehala pomalšie, než lekári čakali. Sily zbieral na chalupe na Hrádečku pri Trutnove, kde aj podľa medializovaných informácii dnes ráno zomrel.
V októbri bývalý prezident oslávil 75. narodeniny. Pri oslavách sa zveril, že sa necíti dobre. Zostával ďalej v ústraní, akcií pri výročí 17. novembra sa nezúčastnil. V decembri sa stretol s dalajlámom, s ktorým sa priatelí už roky. Najvyšší duchovný predstaviteľ Tibetu priletel do Prahy.
Problémy s dýchacím ústrojenstvom trápili Havla dlhé roky. Zdravie mal podlomené z komunistických väzení i fajčenia. V roku 1996 mu lekári odobrali polovicu pravého pľúcneho laloku kvôli zhubnému nádoru.
Václav Havel navštívil ako československý prezident aj Rožňavu a okolie na jar 1992 pri svojej poslednej ceste na Slovensko ako hlava federálneho štátu. Z postu posledného československého prezidenta rezignoval krátko po voľbách, 17. júla 1992.
Profil bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla
Český dramatik, politik a štátnik Václav Havel, jeden z hlavných predstaviteľov československého disidentského hnutia, ktorý dnes zomrel, bol posledným spoločným prezidentom Čechov a Slovákov pred rozdelením Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR). Dve funkčné obdobia bol aj českým prezidentom (1993-2003).
Narodil sa 5. októbra 1936, nedávno oslávil svoje 75. narodeniny v Prahe. Udalosť si nenechala ujsť ani exministerka zahraničných vecí USA Madeleine Albrightová.
Václav Havel bol prezidentom ČSFR v období od 29. decembra 1989 do 20. júla 1992. Nahradil v tejto funkcii posledného komunistického československého prezidenta Gustáva Husáka.
Pochádza z pražskej podnikateľsko-intelektuálskej rodiny. Od mladosti prispieval do literárnych časopisov, v roku 1964 uviedlo Divadlo Na Zábradlí jeho prvú hru Zahradní slavnost. Počas a najmä po Pražskej jari bol jedným z ústredných predstaviteľov kritiky komunistického režimu a jeho politickej represie. V druhej polovici 80. rokov 20. storočia ho za jeho názory a aktivity viackrát uväznili.
Za literárne a dramatické dielo, za zmýšľanie a celoživotné úsilie o dodržiavanie ľudských práv udelili Václavovi Havlovi viacero medzinárodných cien, vyznamenaní, ocenení a čestných doktorátov na viacerých univerzitách sveta. Jeden z prvých hovorcov Charty 77, ktorý aj v zahraničí predstavuje symbol boja za slobodu a demokraciu v krajinách bývalého východného bloku, sa stal laureátom najvyšších štátnych vyznamenaní mnohých krajín. Za celoživotné úsilie o dodržiavanie ľudských práv ho viackrát nominovali na Nobelovu cenu za mier. Po prvýkrát tak malo byť počas jeho väznenia ešte v roku 1989, keď ho nominovali americkí kongresmani Steny Hoyer a Dennis DeConcini.
Václav Havel trpel chronickými dýchacími ťažkosťami, ku ktorým prispeli za minulého režimu opakované neliečené zápaly pľúc počas pobytov vo väzení, a desiatky rokov fajčenia. Od roku 1996, keď mu kvôli začínajúcemu nádoru odobrali časť pľúcneho laloku, Havel nefajčil, ale zdravotné ťažkosti a časté pobyty v nemocnici sa mu nevyhýbali.
Napriek zdravotným ťažkostiam neváhal podporiť boj za ľudské a občianskej práva. Stalo sa to napríklad v januári 2010, keď sa v sprievode herca Pavla Landovského a biskupa Václava Malého pokúsil odovzdať čínskej veľvyslankyni Chuo Jü-čen v Prahe petíciu proti uväzneniu čínskeho disidenta Liou Siao-poa. V novembri 2010 podporil svojou prítomnosťou demonštrantov, ktorí v Prahe protestovali proti mestským poslancom koalície ODS a ČSSD, zvoleným v komunálnych voľbách.
V novembri 2009 udelili Václavovi Havlovi čestné občianstvo hlavného mesta SR Bratislavy.
Zdroj: TASR Foto: Archív A. BUZINKAY
idnes.cz: Zemřel exprezident a dramatik Václav Havel, bylo mu 75 let 

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery