Žofia sa vrátila domov

Po takmer osemmesačnom skúmaní vo výskumných laboratóriách Slovenskej akadémie vied (SAV) a Katedry antropológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave sa potvrdilo, že mumifikované telo z hradu Krásna Hôrka patrí naozaj Žofii Serédyovej.
Informoval o tom riaditeľ SNM – Múzea v Betliari Július Barczi.
Telo Žofie sa tak stáva súčasťou letnej sezóny 2016 a návštevníci betliarskeho múzea budú môcť spoznávať tajomstvami opradenú barónku, pani hradu Krásna Hôrka.
„K týmto výsledkom sme dospeli na základe historického, pramenného výskumu. Tento historický, pramenný výskum čiastočne podopiera aj výskum antropologický,“ uviedol riaditeľ Barczi.
Výskum ešte nie je ukončený a niektoré vzorky ešte analyzujú. Telo je podľa odborníkov veľmi zachovalé. Zásluhu na tom má najmä dobré prostredie kaplnky na hrade Krásna Hôrka, kde je teplota okolo 14 stupňov a vlhkosť okolo 35 percent.
Žofiu obliekli do nových čiernych šiat. Tie pôvodné zo 70. rokov spôsobovali tvorbu húb a mikroorganizmov. Zaodieť paniu Krásnej Hôrky pomáhal módny návrhár Boris Hanečka a podľa jeho slov bolo najťažšie nájsť hodvábnu čipku. Napokon sa mu to však podarilo.
Letná sezóna 2016 sa teda v betliarskom kaštieli nesie v znamení tajomstvami opradenej barónky Žofie Serédyovej. Výstava sa snaží vďaka historickému a pramennému výskumu priblížiť návštevníkom život tejto záhadnej osobnosti.

FAKTY

Žofia Serédyová sa narodila asi v roku 1663 v bohatej a významnej sedmohradskej šľachtickej rodine. Jej prvým manželom bol vysokopostavený vojenský hodnostár, František Rhédey, kapitán mesta a župan stolice Kluž (Cluj Napoca, Rumunsko). Sobášom s barónom Štefanom I. Andrássym v roku 1689 sa stala súčasťou rodu, ktorý od 16. storočia ovládal hrad Krásna Hôrka.
Veľká časť Žofiinho života sa však zrejme odohrávala na cestách medzi Sedmohradskom, panstvami zdedenými po rodičoch a majetkami jej druhého manžela. Dokumenty, nachádzajúce sa v archívoch v Levoči, Rožňave, Prešove a Budapešti hovoria o nebývalom Žofiinom bohatstve v podobe luxusných šiat, šperkov či strieborných a zlatých nádob.
Žofia sa dožila pravdepodobne 47 rokov a smrť ju zastihla na hrade Krásna Hôrka na sklonku posledného stavovského povstania Františka II. Rákócziho. Barónku pochovali v krypte farského kostola v Krásnohorskom Podhradí, kde jej telo našli o viac ako sto rokov v takmer neporušenom stave.
Vzhľadom na výnimočnosť tejto skutočnosti sa Andrássyovci rozhodli pozostatky preniesť do hradu, kde ich vystavili v kaplnke Nanebovzatia Panny Márie.
Na výstavu sa podarilo zapožičať unikátne zbierkové predmety z pätnástich slovenských, maďarských a rumunských fondových a pamäťových inštitúcií. Návštevníci si tak budú môcť pozrieť viac ako sto vzácnych artefaktov zo 17. a 18. storočia, z ktorých mnohé pochádzajú z pôvodného zariadenia hradu Krásna Hôrka.
Život a kultúru doby Žofie Serédyovej verne odzrkadľujú predmety patriace jej najbližším príbuzným, ako sú napríklad unikátne renesančné a barokové šperky, zlatnícke práce, sklo, keramika, výtvarné diela, textílie a nábytok.
Návštevníci si tak budú môcť pozrieť viac ako sto vzácnych artefaktov zo 17. a 18. storočia, z ktorých mnohé pochádzajú z pôvodného zariadenia hradu Krásna Hôrka. Výstava potrvá do 18. septembra.
Spracovala Renáta MAZURKOVÁ
Foto: Školský servis TASR

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery