Zobrať mocným moc

Zvolenie Andreja Kisku je veľmi dobrá a dôležitá správa pre Slovensko. Aj pre 893 841 ľudí, ktorí volili Roberta Fica. Premiérovi nepomohlo ani kupovanie rómskych hlasov, a už vonkoncom nie najšpinavšia a najdrahšia kampaň v dejinách štátu. To, čo v uplynulých mesiacoch predvádzali pseudonovinári ako TA3-kový Bielik alebo spravodajstvo Pravdy a Extra Plus zaraďujem k najväčším hanebnostiam slovenskej politickej žurnalistiky za štvrťstoročie.
Včera som videl esemesku, podľa ktorej by zvolenie Kisku znamenalo odtrhnutie južných území a ich pripojenie k Maďarsku. V Žilinskom kraji sa vraj zo straníckej centrály posielali tisícom ľudí. Lenže občania sa nenechali zastrašiť a manipulovať propagandou a nehoráznym množstvom klamstiev. Slovensko má nádej.
Otázkou dňa je, čo bude teraz s Ficom. V každej aspoň trocha normálnej krajine by po takejto zdrvujúcej porážke premiéra padla vláda a vypísali by sa predčasné parlamentné voľby. Neviem si napríklad predstaviť, ako by po takejto nechutnej kampani mohol byť Maďarič naďalej ministrom, navyše kultúry!
Občania Ficovi vystavili vysvedčenie za to, že nedokáže spravovať štát, ani nehovoriac zlepšovať ho. Slovensko si zaslúži viac ako jeho a Pašku, Kolesíka, Kaliňáka a ďalších z pochybného tímu v službách oligarchov, ktorí si kúpili značku sociálna demokracia a sprivatizovali štát ako firmu. Toto je aj odkaz pre všetkých Harabinov, Machalov, Širokých, Kmotríkov či Kapustov.
Verím, že Andrej Kiska sa ako úspešný a schopný manažér obklopí ľuďmi, ktorí mu pri riešení ťažkých úloh poradia. Nie je filozof, ale nesúhlasím s tým, že je prázdny a bez obsahu. Zaňho hovoria činy a zmysluplný pracovný život.
Mám veľa priateľov, ktorým Kiskove firmy umožnili kúpiť si za výhodných podmienok prvú práčku, chladničku či počítač a naštartovať pracovný či rodinný život.
Keď Kiska zbohatol, nemyslel iba na seba, ale urobil veľa pre druhých a pre tých, ktorí mali v živote menej šťastia či ťažší osud. Oceňujem, že nie je iba filantrop, ale vymyslel funkčný systém, ako zapojiť do pomoci občanov a motivovať ľudí konať dobré skutky. Také hodnoty sú mi blízke. Rozdelená krajina pod jeho vedením súrne potrebuje obnoviť vzájomnú dôveru a spoluprácu.
Prezidentský úrad treba budovať rozvážne, zodpovedne a doslova od nuly, pretože to, čo sa tam dialo dosiaľ, malo zväčša úroveň tretej cenovej, a nie štátnickú. Kiskova funkcia bude mimoriadne dôležitá pre posilnenie demokracie a spravodlivosti, tak ako ňou nečakane bola, keď krajinu drancoval Mečiar.
Očakávam, že nový prezident najväčšiu životnú výzvu zvládne a budem ho podrobovať kritickému pohľadu. Bližší mi je umiernený konzervatívec ako falošný ľavičiar. Úprimne mu blahoželám k víťazstvu!
Mimoriadne oceňujem a chválim aj Kiskovu kampaň, ktorú vytvorili Peter Hajdin, Adam Znášik a Rado Baťo. Títo mladí ľudia ukázali, že reklama, aj politická, je umením, keď sa robí profesionálne a čestne, môže byť spoločensky dôležitá a v neposlednom rade pekná.
Cítim hrdosť na svoju krajinu. Mocní sa správali ako všemocní a občania im z tej moci ubrali. Dá sa to! Azda ľudia do urny spolu s volebným lístkom hodili aj časť zo svojich strachov, nezodpovedností, lenivostí a večných kompromisov. Skutočná zmena sa nemôže odohrať na úradoch, iba v nás.
Zbohom, Fico. Kiska na hrad!
Michal Hvorecký
Autor je známy slovenský spisovateľ, už niekoľkokrát sme s ním zorganizovali, resp. spoluorganizovali diskusie k jeho knihám 
Ilustračné foto: infoRoznava.sk
Súvisiace články: Prezidentom bude Andrej Kiska
******************************
V rubrike BlogFórum zverejňujeme názory autorov, ktorí sa chcú s nimi podeliť s našimi čitateľmi. Posielajte nám ich na redakčný email redakcia@inforoznava.sk
Predchádzajúce príspevky si môžete prečítať kliknutím sem

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

Zaradené pod:
× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery