Vznikne nový prápor v Rožňave?

V slovenskej armáde plánujú vytvoriť šiesty mechanizovaný prápor. Malo by ísť o lokalitu v južnej časti východného Slovenska, napríklad Rožňavu alebo možno Jelšavu.
„Takýto útvar vždy viaže na seba nejaké pracovné miesta – administratívnych pracovníkov či logistiku,“ opísal zámer pre agentúru Sita minister obrany Martin Glváč. Zatiaľ nespresnil, kedy by mal prápor vzniknúť, pravdepodobne sa však v roku 2014 začnú len jeho prípravy.
Tieto plány minister Glváč podporuje aj preto, že chce v armáde viac bojových útvarov a menej zabezpečovacích prvkov armády. Nový prápor by mal byť dobre vybavený, plánujú ho vystrojiť novými modernizovanými bojovými vozidlami pechoty BVP-2 a možno aj novými kolesovými obrnencami.
V súčasnosti majú slovenské ozbrojené sily päť práporov. Tri z nich spadajú pod 1. mechanizovanú brigádu Topoľčany, pod ktorú patrí aj prápor logistickej podpory. Ďalšie dva mechanizované prápory spadajú pod 2. mechanizovanú brigádu Prešov, ktorá velí aj samohybnému delostreleckému oddielu Michalovce a práporu logistickej podpory.
Už na jeseň prenikli na verejnosť informácie, podľa ktorých sa mal raketometný oddiel v Rožňave zrušiť k 30. júnu tohto roku a následne  mal vzniknúť zlúčením raketometného oddielu a samohybného delostreleckého oddielu nový prápor palebnej podpory v posádke Michalovce.
Hovorca Ozbrojených síl SR Milan Vanga však tieto informácie začiatkom decembra minulého roku poprel. “O zmene dislokácie útvarov a zariadení ozbrojených síl SR nebolo rozhodnuté,” uviedol pre infoRoznava.sk.
Ilustračné foto: Archív infoRoznava.sk / Slávnostný nástup vojenskej posádky k 20. výročiu Ozbrojených síl SR 
Súvisiace články: O zmene dislokácie ešte nerozhodli

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Fedor Gál položil kyticu k pamätnej tabuli