Momenty mesta 2013

Prinášame vám výber udalostí tak, ako sme ich postupne zaznamenali v priebehu roka 2013. Tento stručný prehľad nie je úplný, zachytáva však niektoré momenty v živote okresného mesta, resp. nášho regiónu.
Poslanecká striedačka
Na prvom zasadnutí  Mestského zastupiteľstva v Rožňave v r. 2013 zložil poslanecký sľub Gabriel Borzy (SMK). Náhradník Dušana Pavlíka (nez.), ktorý sa 31. decembra 2012 vzdal poslaneckého mandátu. Urobil tak po 10-tich rokoch „poslancovania“.
Odkaz: Pavlíka nahradil Borzy 
borzy
Oprava hradu na pokračovanie
“Objekty hradu už sú pod dočasným havarijným zastrešením,” informoval Artur Šturmankin, hovorca Slovenského národného múzea (SNM). Tým sa podľa SNM vytvorili pracovné podmienky pre pamiatkové výskumy a nadväzujúcu sanáciu korún murív, poškodených pri vlaňajšom požiari. “Prvá časť etapy sanácie havarijného stavu je týmto úspešne ukončená,” doplnil Šturmankin.
Odkaz: Krásna Hôrka je dočasne zastrešená
krh_hrad
Nový šéf mestských policajtov
Koncom roka 2012 sa v Rožňave uvoľnil post náčelníka Mestskej polície, keď z funkcie náhle odstúpil Róbert Temesi. Výberová komisia odporučila zastupiteľstvu vymenovať na post jej náčelníka Róberta Hanuštiaka. Zastupiteľstvo ho vymenovalo ku koncu januára 2013.
Odkaz: Vybrali šéfa mestskej polície 
mestska_policia
Vzdal sa predsedníckeho postu
Poslanec Karol Kováč (nez.) odstúpil z postu predsedu aj člena komisie cestovného ruchu. “Vzdávam sa funkcie predsedu komisie aj člena komisie, nakoľko neprešiel materiál, za ktorý som sa zasadzoval a nevidím zmysel svojej ďalšej práce v komisii,” vysvetlil na rokovaní zastupiteľstva. Za nového predsedu komisie bol zvolený poslanec Dionýz Kemény (nez.) a za podpredsedu poslanec Cyril Motyka (Most-Híd).
Odkaz: Na protest odstúpil z komisie
karol_kovac
Pavlík sa stal konateľom Stefe Rožňava 
Na sklonku roka 2012 sa Dušan Pavlík vzdal poslaneckého mandátu v polčase svojho tretieho volebného obdobia. Podľa Obchodného registra SR bol krátko na to (od 9. februára 2013) zapísaný ako nový konateľ v spoločnosti Stefe Rožňava (pôvodne TEKO-R). Predtým tam pôsobil ako zástupca mesta.
Odkaz: Nový konateľ Stefe Rožňava
dusan-pavlik-3
Hovorili o vysielaní RVTV v sieti UPC
Spoločnosť UPC, ktorá na jeseň 2012 odkúpila distribučnú sieť spoločnosti KID Poprad, rozšírila v priebehu roka 2013 digitálne vysielanie televíznych staníc. Spustila tiež svoje internetové a telefónne služby. Na stretnutí s jej hovorcom Jaroslavom Kolárom konateľka mestskej televízie Alžbeta Palcsóová a predseda jej dozornej rady poslanec Radoslav Kovács (nez.) hovorili o ďalšom fungovaní tzv. infokanálu, na ktorom RVTV vysiela. Hovorca UPC potvrdil, že bude naďalej zaradený do základného programového balíka. “Ohrozené teda nie je ani vysielanie priamych prenosov zo zasadnutí mestského zastupiteľstva,” potvrdil hovorca mesta Peter Gallo.
Odkaz: Infokanál ponechajú v ponuke
rvtv_ostava
Školu zavreli po polstoročí
Základná škola na ulici Zeleného stromu po 50-tich rokoch zavrela svoje brány. Rozhodli o tom poslanci rožňavskej samosprávy prijatím dodatoku č. 1 ku koncepcii škôl a školských zariadení mesta na obdobie rokov 2012 až 2016.
Odkaz: Zelený strom po 50 rokoch končí
zeleny_strom
Vlajka pre Tibet
Do medzinárodnej kampane Vlajka pre Tibet 2013 sa zapojila aj Rožňava. So súhlasom primátora mesta Pavla Burdigu (Most-Híd) a riaditeľky Turistického informačného centra Karin Cseh ju na mestskej veži v sobotu 9. marca popoludní vyvesili členovia a spolupracovníci našej redakcie.
Odkaz: Vyvesili vlajku pre Tibet
tib_vlajka_na_vezi
Kvôli Teko-Ru sa obrátili na prokuratúru
Oznámenie o podozrení zo spáchania trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a marenia úlohy verejným činiteľom podali v marci na Okresnej prokuratúre v Rožňave piati občania mesta, vrátane troch poslancov Mestského zastupiteľstva v Rožňave.
Odkaz: Predaj Tekoru preveruje polícia
predaj_tekoru_kritizuju
Nový závod v priemyselnej zóne
Začiatkom apríla slávnostne otvorili výrobný závod spoločnosti Celltex Hygiene, postavený v priemyselnej zóne v Rožňave. Pásku strihali premiér Robert Fico, minister hospodárstva Tomáš Malatinský, konatelia spoločnosti Peter Grivna a Milan Elexa, a tiež primátor mesta Pavol Burdiga (Most-Híd). Prizerali sa im poslanci parlamentu Ján Babič a Lea Grečková. (obaja zo strany Smer-SD).  Celltex dostal investičný stimul vo výške 4 mil. eur, vytvoriť má cca 100 pracovných miest, ktoré musí udržať 5 rokov. 
Odkaz: Laciak: Dobrý deň pre Rožňavu
premier_celltex
Vystavili relikvie don Bosca
V stredu 17. apríla dorazili do Rožňavy dve biele dodávky. V jednej z nich priviezli relikviu – pravú ruku don Bosca, vloženú do hrude voskovej figuríny. Tvár svätca bola vymodelovaná podľa posmrtnej masky. Na Námestí baníkov pred kostolom sv. F. Xaverského (pod vežou) čakal na ich príchod dav najmä mladých ľudí, ktorý relikvie v sprievode talianskych strážcov privítal spevom.
Odkaz: Priviezli relikvie don Bosca
donbosco_v_rv
Zrealizovali ďalší kruhový objazd 
Naj jar bola ukončená výstavba kruhového objazdu na obchvate mesta – križovatka v smere na Štítnik. Realizátorom boli Inžinierske stavby Košice. Prestavba priesečnej križovatky na križovatku okružnú má zabezpečiť zvýšenie bezpečnosti a plynulosti cestnej a pešej dopravy.
Odkaz: Finišujú práce na kruhovom objazde
kruhac_na_stitnik
Silná búrka zaplavila sídlisko Juh
Začiatkom mája sa Rožňavou prehnala silná búrka. Na možnosť jej výskytu upozorňovali meteorológovia výstrahou 2. stupňa. Voda, ktorá sa valila ulicami, brala so sebou nádoby na odpad aj osobné motorové vozidlá. Do viacerých rožňavských lokalít sa dostala po silnej prietrži z vyššie položených častí mesta a okolitých polí.
Odkaz: Voda zaplavila ulice mesta
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Mladá Rómka žala úspech
Dominika Bubenčíková z Rožňavy sa stala víťazkou česko-slovenskej súťaže Miss Roma 2013, ktorej finále sa uskutočnilo v moravskom Hodoníne. Devätnásťročná študentka urobila na porotu najväčší dojem spomedzi 12 finalistiek. Členovia poroty okrem jej fyzickej krásy ocenili aj jej skromnosť a ďalšie pozitívne povahové vlastnosti.
Odkaz: Miss Roma 2013 je z Rožňavy
dominika-bubencikova-miss-roma-2013-romka-misska
Saleziáni dostali v Rožňave stop (zatiaľ)
Rožňavská diecéza, ktorú vedie sídelný biskup Vladimír Filo, je na základe jeho rozhodnutia jedinou diecézou na Slovensku, v ktorej nateraz nepôsobia Saleziáni don Bosca. Počas svojej kázne v júni 2013 to ešte pred ich vynúteným odchodom  v zaplnenom kostole pripomenul provinciál tejto rehole, venujúcej sa predovšetkým deťom a mládeži, Karol Maník.
Odkaz: Otvorene o odchode Saleziánov

Banícky chlebíček z Rakovnice 
V rámci festivalu Art Film Fest mal v júni premiéru nový slovenský dokumentárny film Banícky chlebíček, nakrútený režisérom Romanom Fabiánom v neďalekej obci Rakovnica. Slávnostná premiéra filmu za účasti tvorcov sa uskutočnila v Kine Prameň v Trenčianskych Tepliciach.
Odkaz: Premiéra filmu Banícky chlebíček

Ďalší ročník festivalu Jammin
Koncom júna otvorila leto medzinárodná zostava kapiel, spevákov, tanečníkov, dee-jayov a ďalších umelcov. Festival Jammin ponúkol na dvoch pódiách pestré zastúpenie žánrov a vzácnych hostí. Headlinerom bol rešpektovaný anglický spevák Deadly Hunta.
Odkaz: Úsmev a dobrá nálada = Jammin
jammin 2013
Zdar Boh!
Na júnovom rokovaní Mestského zastupiteľstva v Rožňave sa poslanci zaoberali okrem iného aj návrhom na zriadenie Pamätníka baníckej práce. Zámer podľa komisie výstavby nemal finančné krytie, neprebehla verejná diskusia k nemu a taktiež nebola realizovaná verejná súťaž na vypracovanie architektonického riešenia. Poslanci schválili pozmeňujúci návrh Jána Lacha (Most-Híd), aby sa financovanie pamätníka zabezpečilo prostredníctvom verejnej zbierky.
Odkaz: Hovorili aj o “vševedkoch”
rusnakov_model
Unikátny projekt výstav
Rožňavské radiály – pod týmto názvom sa verejnosti predstavil cyklus výstav súčasného výtvarného umenia. Zámerom projektu bola iniciácia vzniku a podpory dlhodobej udržateľnosti výstav súčasného výtvarného umenia v Galérii baníckeho múzea v Rožňave. Projekt iniciovalo občianske združenie Otvor dvor.
Odkaz: Rožňavské radiály
zem_urodna_nasa_small
Premiéra dokumentu pod hradom
V júli sa konala v rómskej osade pod hradom Krásna Hôrka netradičná premiéra strihového dokumentu Non videri sed esse! (Nie zdať sa, ale byť!), nazvaného podľa rodového motta Andrássyovcov. Dvojdielny dokument o požiari hradu v marci 2012 a aj o tom, čo nasledovalo potom, v produkcii RTVS režíroval Peter Nôta, scénar napísal János Vasik, rožňavský redaktor RTVS a Rádia Patria.
Odkaz: Premiéra sa konala v osade

Kovács odstúpil z postu predsedu dozornej rady RVTV
Mesto Rožňava zverejnilo 1. augusta Zmluvu o vytvorení a odvysielaní audiovizuálneho diela, na základe ktorej má mestská televízia RVTV dodávať mestu program“Schvaľovanie obsahovej stránky vysielania bude uskutočňovať poverený zástupca odberateľa — samostatný odborný referent pre kultúru,”l. II, odsek 3 zmluvy. Svoj odmietavý postoj k zmluve s takýmito ustanoveniami vyjadril poslanec Radoslav Kovács (nez.) odstúpením z postu predsedu dozornej rady RVTV.
Odkaz: Komu slúži mestská televízia?
rado-kovacs
Námestie po čiastočnej rekonštrukcii 
V polovičke augusta bola ukončená rekonštrukcia Námestia baníkov v Rožňave, jeho západná časť a komunikácia naprieč námestím. Na rekonštrukciu východnej časti námestia a jeho stredu mesto peniaze nateraz nemá a podľa mnohých ani tak skoro mať nebude.
Odkaz: Kontrolovali technický stav / Námestie z vtáčej perspektívy / Námestie “zdobí” aj bufet
DSCF5226
Čarnogurský obránil mesto na súde
V auguste sa uskutočnilo stretnutie advokáta, prezidentského kandidáta a expremiéra, Jána Čarnogurského s občanmi. Témou stretnutia bolo zastupovanie mesta v spore s Úradom pre verejné obstarávanie. Reč prišla aj na podpisové hárky pre jeho prezidentskú kampaň.
Odkaz: Obhajoval by aj Laciaka
carnogursky_veri
Tótha aj SNP si uctili už v parku
Mesto Rožňava, Základná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Rožňave a vojenské útvary, sídliace v meste, zorganizovali v auguste pietny akt kladenia vencov na výročie SNP v parku na Hviezdoslavovej ulici. Tam bol totiž premiestnený pomník partizána Jozefa Tótha z Námestia baníkov, keďže na jeho mieste by mal byť inštalovaný Pamätník baníckej práce.
Odkaz: SNP aj Tótha si uctili už v parku
toth_v_parku
Ocenili aj Saleziánov
V rámci septembrových osláv Dni mesta Rožňava odovzdali v Obradnej sieni najvyššie mestské vyznamenania. Cenu mesta si prevzali Viktor Baláž, exposlanec a riaditeľ Obchodnej akadémie, a zástupcovia Saleziánov don Bosca, provinciál Karol Maník a Pavol Piatrov.
Odkaz: Prevzali si mestské ocenenia
Saleziani_dostali_ocenenie
Nový obchodný dom
V októbri otvorili v Rožňave obchodný dom siete Kaufland. Príchod obchodného reťazca do mesta priniesol okrem nových nákupných možností aj niekoľko desiatok pracovných miest.
Odkaz: Kaufland otvára v Rožňave
otvorenie_kauflandu
Z pätice krajských poslancov dvaja noví
Novembrové voľby 5-tich zástupcov okresu do 57-členného zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja priniesli čiastočnú zmenu. Z 35-tich kandidátov získali mandát Ján Babič (Smer-SD) – 2 301 hlasov, Pavol Burdiga (Most-Híd) – 2 164 hlasov, Juraj Nagy (nez.) – 1 904 hlasov, Štefan Bašták (Smer-SD) – 1 811 hlasov (6,61 %) a Karol Horník (Smer-SD) – 1 533 hlasov. V súboji o post predsedu KSK porazil úradujúci predseda Zdenko Trebuľa Rudolfa Bauera.
Odkaz: Burdiga tesne za Babičom
burdiga
Predali platené parkovisko
Poslanci rožňavskej samosprávy v decembri 2013 schválili obchodnú verejnú súťaž na predaj plateného parkoviska pred Turistickou ubytovňou. O predaj pozemku s výmerou 1 409 m2 požiadal začiatkom novembra Levente Rémiás, ktorý ubytovňu už predtým odkúpil od mesta. Pri predaji pozemku bude zriadené vecné bremeno – právo prechodu a prejazdu a právo státia motorových vozidiel v prospech všetkých vlastníkov okolitých nehnuteľností.
Odkaz: Predajú platené parkovisko
platene_neplatene_parkovisko
Hodnotenie roka 2013 primátorom
Podľa primátora Rožňavy Pavla Burdigu (Most-Híd) asi najväčším úspechom v živote mesta bolo dokončenie rekonštrukcie Námestia baníkov za približne milión eur. „Končiaci sa rok 2013 hodnotím ako dosť ťažký pre samosprávu mesta najmä z pohľadu obmedzených financií. Ale nebol jednoduchý ani pre mňa osobne, pretože bol mojím prvým rokom na tomto poste,“ odpovedal na otázku agentúry SITA na sklonku minulého roka.
„Za úspech považujem, že mesto Rožňava uspelo v súdnom spore s úradom pre verejné obstarávanie. Súdili sme sa o nemalú čiastku a v prípade prehry by nám hrozila vysoká sankcia,“ uviedol ďalej. Dodal, že v priebehu roka opravili všetky výtlky v meste, zrekonštruovali dva chodníky, ktoré boli v žalostnom stave a otvorili nové dopravné ihrisko pre široké okolie.
„Čo sa nám nepodarilo, to je asi naplnenosť priemyselného parku, čím by sa znižovala nezamestnanosť v meste,“ povedal Burdiga. V priemyselnom parku má Rožňava zatiaľ len jedného investora – firmu Celtex, ktorá vyrába hygienické produkty.
Za prioritu mesta v roku 2014 označil stabilizáciu v hospodárení a finančnej oblasti. Veľkým investičným zámerom, ktorý by sa mal začať realizovať v roku 2014, je výstavba križovatky a príjazdovej cesty do priemyselného parku. Mesto chce začať opravovať škôlky a pokračovať v opravách chodníkov a ciest.
Foto & Video: infoRoznava.sk Titulná fotka: Jozef Kmeť
Súvisiace články: Nový rok privítali ohňostrojom

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Fedor Gál položil kyticu k pamätnej tabuli