Výstavu o Sisi otvoril György Habsburg

Múzeum Betliar vo štvrtok (4.6.), v deň 95. výročia podpísania Trianonskej mierovej zmluvy, otvorilo výstavu Jej Veličenstvo kráľovná Alžbeta v našich dejinách a predstavách, ktorá je na Slovensku vôbec prvou o tejto populárnej historickej postave.
„Návštevníci budú môcť vidieť mnohé výtvarné diela viažuce sa na kráľovnú, ale aj jej osobné predmety, ako sú vejáre, topánky, prsteň s briliantmi, ktorý venovala bardejovskej farnosti, či mohutné trónne kreslo vyrobené pre Františka Jozefa I., na ktorom sedel aj svätorečený pápež Ján Pavol II. Medzi exponátmi určite zaujmú aj pravé plesové šaty filmovej kráľovnej Romy Schneider,“ informovala TASR Judita Krajčiová z Múzea Betliar.

Výstavu, ktorá je verejnosti prístupná od piatka (5.6.), slávnostne otvoril vnuk posledného rakúskeho cisára Karola I. György Habsburg, žijúci v Maďarsku. Privítal ho zástupca prítomného generálneho riaditeľa SNM a riaditeľ múzea v Betliari Július Barczi. V programe vystúpila operná diva Adriana Kučerová.
Pre návštevníkov je na celé leto pripravené množstvo sprievodných podujatí. Ich tvárou bude dvojníčka kráľovnej Sisi – Erika Došeková, ktorá sa verejnosti v betliarskom kaštieli Andrássyovcov prvýkrát predstaví v sobotu 6. júna od 14.00 h.
sisi-8
Súčasné predstavy verejnosti o Sisi sú ovplyvnené filmovou fikciou v podobe trilógie z 50. rokov 20. storočia v hlavnej úlohe s pôvabnou Romy Schneider.
Výstava, ktorá potrvá do konca septembra, oproti tomuto zidealizovanému obrazu priblíži skutočný život tejto uhorskej a českej kráľovnej, a rakúskej cisárovnej, ktorý je však rovnako pútavý.
sisi-25
„Zbierkový fond nášho múzea je dobrým základom a bol aj dôvodom k skoncipovaniu takejto výstavy. Mnohé z prezentovaných diel nikdy neboli vystavené a nesmierne nás teší, že sa nám podarilo zapožičať unikátne zbierkové predmety z viac ako 15 slovenských, maďarských a rakúskych múzeí a kultúrnych inštitúcií, ktoré bežne neopúšťajú svoje domovské expozície a depozity,“ priblížila Krajčiová.
Foto & Video: infoRoznava.sk / Rudo Štober


- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery