Vymenia informačné tabule (?)

Minulý pondelok sa na obecnom úrade uskutočnilo stretnutie starostu Petra Bolla, riaditeľky SNM – Múzeum Betliar Evy Lázárovej a riaditeľa Regionálnej rozvojovej agentúry v Rožňave Miroslava Boldiša.

Okrem oficiálnej návštevy a nadviazania spolupráce bola konkrétnym cieľom stretnutia aj obhliadka zúfalého stavu informačných tabúľ upozorňujúcich turistov a návštevníkov na významné pamiatky nášho regiónu.
Keďže projekt zvaný Infotour obec v roku 2009 zameškala, hľadajú sa alternatívy na to, aby bolo značenie obnovené – dôstojné a užitočné.  Ako potvrdili z obecného úradu: “ v rámci tohoto stretnutia sa vykonala fyzická obhliadka doterajších smerových tabúl k hradu Krásna Hôrka. Obe zúčastnené strany konštatovali,  že tieto tabule sú v nevyhovujúcom stave a je potreba o ich doplnenie a zároveň nahradenie starých tabúľ za nové. Toho  času sa pripravuje kalkulácia výroby týchto smerových tabúľ . Konečné financovanie nebolo ešte vopred dohodnuté, je v štádiu rokovania.“
Vzhľadom na to, že v rozpočte je  na propagáciu a reklamu vyčlenených len  1000,-  €, ďalej na propagáciu a reklamu v rámci cestovného ruchu 500,- €, je pochopiteľné, že obec hľadá aj iné zdroje.  „Zároveň Vám oznamujem, že koncom mesiaca august 2011 by mala byť zverejnená výzva, ktorá sa práve týka informačných tabúľ. Nakoľko nám turistická sezóna klope na dvere, radi by sme zrealizovali osadenie týchto informačných tabúľ promptne na začiatku sezóny“ – bolo ďalej uvedené v odpovedi na otázky, týkajúce sa katastrofálneho stavu značenia.
Fakty:
– pre zlepšenie informovanosti návštevníkov o turistických cieľoch na území KSK bol spracovaný projekt s názvom „ Značenie kultúrnych a turistických cieľov na pozemných komunikáciách po tematických trasách – INFOTOUR “.  Projekt bol podaný cez Program cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007 -2013. Projekt bol schválený a jeho implementácia začala na jeseň 2010
– projekt nadväzuje na zverejnené podmienky označovania významných turistických a kultúrnych cieľov v technických podmienkach Slovenskej správy ciest. Cieľom projektu je aj vytvorenie nových turistických poradenských a informačných zariadení – priestorových informačných tabúľ pri jednotlivých pamiatkach (atrakciách) v kraji. Takýchto tabúľ by malo byť 32 ks. Hnedých dopravných turistických informačných tabúľ (návesné značenie) zas 90 ks a smerové tabule – na označenie prístupu k turistickým cieľom – tie  sa mali osadiť v počte 130 ks
– v prípravnej fáze tohto projektu KSK oslovil 65 obcí a miest ležiacich na Gotickej, Vínnej a Železnej ceste. Z uvedeného počtu sa do projektu zapojilo 27 obcí a miest spolu a 5 múzeí (požadované dokumenty z Krásnohorského Podhradie boli dodané po termíne – 19.10.2009)
–  Košický samosprávny kraj /KSK/ dal v uplynulom období tiež podnet k vypracovaniu štúdií uskutočniteľnosti Cyklotrasy v koridoroch Gotickej a Vínnej cesty. K týmto štúdiám boli vytlačené aj propagačné materiály „Cyklosprievodca Vínna cesta“ a  „Cyklosprievodca Gotická cesta“.  Tieto štúdie môžu použiť samosprávy, združenia, iné subjekty zamýšľajúce sa v oblasti cykloturizmu.
Keď sme položili bývalému starostovi obce otázky (ešte v roku 2010 – pozn. red.) ohľadne cestovného ruchu, v rámci nich  konkrétne  i tie, ktoré sa týkali projektu INFOTOUR, odpoveď bola nasledovná:  „Lebo malo sa do toho zapojiť hlavne Múzeum Betliar, aj Banícke múzeum. Takže nemiešajme si povinnosti obce a správcu národnej kultúrnej pamiatky. Načo máme dávať podklady, keď dá Múzeum Betliar a Banícke múzeum, na pamiatky, ktoré tu majú, obrazáreň, hrad, mauzóleum? Tak duplicitne to máme podávať? Ja som vedel o tom, že Eva Lázárová pripravuje podklady, vedel som že aj Banícke múzeum pripravuje dve tabule.“
Súvisiace články
Kadiaľ sa ide na hrad?

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery