Víchor v parku strhol 450 stromov

DSCF1127Silný vietor zo štvrtka na piatok pozrážal stromy aj v známom parku pri kaštieli v Betliari. Stromy padali tesne vedľa budov, vrátane tej vstupnej, chodníky ostali zatarasené. Za obeť víchrice ich padli desiatky.
Vedenie múzea sa rozhodlo v dôsledku nepriaznivého počasia až do odvolania kaštiel s parkom uavrieť, rovnako tak aj mauzóleum pod hradom Krásna Hôrka.
„Škody začneme spisovať zajtra (v sobotu), ich výšku budeme môcť odhadnúť až v pondelok,“ uviedla pre infoRoznava.sk riaditeľka múzea Eva Lazárová.
Ako dodala, dôsledky veternej smršte chcú odstrániť čo najskôr, kým je zem zamrznutá, aby sa zbytočne nepoškodil terén parku.
V dôsledku kalamitnej situácie v regióne boli bez elektriny mnohé obce na juh i sever od Rožňavy.
Popadalo vyše 400 stromov
O informácie sme požiadali aj hovorcu SNM Artura Šturmankina, ktorý sa so situáciou zoznámil aj prostredníctvom tejto našej reportáže. Následne vydal tlačovú správu pre médiá.
„V parku pri kaštieli Betliar, ktorý spadá pod správu Slovenského národného múzea – Múzea Betliar, silný vietor vytrhol 450 stromov,“ uviedol dnes popoludní pre infoRoznava.sk Artur Šturmankin, hovorca múzea.
Ako dodal, víchrica čiastočne poškodila aj dva mosty. Objekty múzea našťastie zostali bez poškodenia. Kaštieľ aj park zostávajú do odvolania uzatvorené.
Slovenské národné múzeum informovalo aj zástupcov poisťovne. Zajtra bude zasadať rada SNM, ktorá bude dokumentovať stav v parku kaštieľa Betliar.
„Predbežnú výšku škôd poskytneme v pondelok, 18. marca 2013,“ dodal na záver.
Foto & Video: infoRoznava.sk  
Súvisiace články: Na Andrássyovcov myslí každý deň 

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery