V utorok si zvolia vajdu

Nedávno sme avizovali nové voľby vajdu v rómskej osade na stredu 16.februára. Termín sa zmenil a už sú známe aj mená kandidátov.
O tento post, ktorý je u Rómov tradíciou, sa uchádzajú Ľudovít Gunár – terajší vajda a Róbert Darvaš, jediný zástupca Rómov v obecnom zastupiteľstve. Či vystrieda „Lajosa“, ako všetci terajšieho vajdu volajú, tak ako ho vystriedal na poslaneckej stoličke potom ako ho miestna volebná komisia z  boja vyradila, sa uvidí v utorok (15. februára) v popoludňajších hodinách.
Voľby začnú o 9tej ráno, dopoludnia by mali mať všetci odvolené a bude nasledovať zrátavanie hlasov. Okrem autority pre Rómov sa budú voliť aj členovia Rómskeho občianskeho výboru – niečo ako poradný a pomocný orgán vajdu, jeho zastupiteľstvo. Výbor bude 5členný, kandidátov je 12, každý z kandidátov navrhol 6 mien: Ladislav Darvaš, Mária Darvašová, Ján Fogaš, Ondrej Gulykáš, Dezider Horváth, Ladislav Horváth, Robert Horváth, Rudolf Horváth, Štefan Horváth, Ladislav Krištóf, Mikuláš Zubatý, Ladislav Žiga.
Na voľby bude, tak ako obvykle, dohliadať starosta obce a pracovníčka obecného úradu. Túto komisiu doplnia po jednom členovi aj samotní kandidáti, s najväčšou pravdepodobnosťou do nej zasadne manželka Róberta Darvaša a syn Ľudovíta Gunára.

Ľudovít Gunár má 49 rokov, je otcom troch detí – dvoch synov a dcéry, má 6 vnúčat. Uplynulé volebné obdobie bol poslancom obecného zastupiteľstva. Má ukončenú základnú školu a z rodinných dôvodov neukončené stredné odborné učilište v Medzeve so zameraním opravár poľnohospodárskych strojov.
V súčasnosti je samostatne zárobkovo činnou osobou. Bol ochotný odpovedať na pár otázok:
Čo máte ako vajda na starosti?
Chod celej rómskej osady.
To znamená?
Teraz už nie až v takej miere, ako predtým. Ale v začiatku, čo som ja tu vytrpel, tak to bol horor.  So všetkým chodili za mnou ľudia, napríklad keď sa pohádali s manželkou, aby som ich išiel ukľudňovať, keď potrebovali telefonovať, privolať lekára.  Alebo predtým, asi pred 10 rokmi,  mali sem prísť skinheadi. Z okresu mi volali, aby sme si dali pozor, chystá sa akcia, že vraj  chcú vyjsť do rómskej osady. Dva dni sme tu boli hore. Ja s nimi. Vtedy ani starosta neprišiel. Vtedy mali prísť aj poslanci aj on.
Fungujete aj ako nejaký zmierovací sudca?
Snažil som sa stále vyjsť každému v ústrety. Ja až taká veľká fajta nie som tu v osade. Ale aj tak ma poznajú ľudia tak, že keď sú voľby, tak stále  som vyhral. Prečo? Je otázka, prečo. Nerobil som ani míting, ani  ľudí nenahovával, aby volili mňa. Dal som sa na kandidátku, tam nech ľudia rozhodnú, hotovo.
Môžete nám prezradiť, koľko vám za to platia, koľko dostávate mesačne?
Konkrétne teraz dostávam čisté za vajdu a za chlórovanie vody vo vodojeme, lebo aj to mám na starosti, mám na to aj papiere, mám na to školenie, tak za to dostávam 42 eur mesačne. Tam je časť za chlórovanie a časť za vajdu.
Môžete trochu priblížiť ako to bolo, resp. je s nelegálnymi stavbami? Je predsa logické, že predtým ako začnem stavať, zistím si, čí je  pozemok, ktorý si vyhliadnem.
Jasne, pochopiteľne. S tým s vami súhlasím, ale bohužiaľ nedalo sa ináč. Nedalo sa ináč. Pred tým pred 15timi rokmi osada existovala. Môj dom bol posledný a tá stará časť. Táto dolná časť, tzv. nová štvrť vôbec nebola, táto horná časť vôbec nebola. Behom 15 rokov sa tu tak rozšírili ľudia. Keď ma prvý rok volili za vajdu, hneď prvým bodom sme písomnou žiadosťou žiadali od obecného úradu, čo bude s pozemkami, kde budú mladé rodiny stavať domy? Dá sa nájsť dokument o tom, keď archivujú, určite tam bude. Každý rok sme to žiadali písomnou formou. Občiansky výbor zasadol, bol som vajda, bol pri mne päťčlenný občiansky výbor a dali sme požiadavku hneď, keď bol rozpočet, tak sme dali požiadavku, že potrebovali by sme do rómskej osady tieto veci. A hneď prvý bod sme stále uviedli, aby sa riešili pozemky v rómskej osade. Tam sme aj formulovali, prečo.
Dostali ste aj nejakú odpoveď?
Ústnu, že vraj sa v budúcnosti na to pozrie pán starosta, či sa dá alebo nedá. Písomnou formou nič. Každému  som apeloval sám, tam na mieste činu, keď bolo obecné zastupiteľstvo, keď som tam sedel ako rómsky vajda tie roky a ústne som žiadal každé obecné zastupiteľstvo, teraz nech vysvetlí. A nič, absolútne nič. Oni o tom ani šajnu nemali. Nechceli riešiť, problém sa stále odsúval. Nechceli riešiť. Ja som to zistil, nechceli riešiť, lebo je s tým veľa práce. Nik nechcel, ani jeden, medzi sebou sa handrkovať  ani s vlastníkmi atď.
Vy osobne máte nejaké riešenie v talóne?
Dve alebo až tri alternatívy vidím. Najrýchlejšiu alternatívu by som videl v tom, že keď som debatoval pred dvoma rokmi, alebo aj teraz, s majiteľmi pozemkov v rómskej osade, oni tlmočili buď, keď má obec peniaze, alebo ak zoberie nejakú pôžičku. Približne za 3 milióny slovenských korún v starej mene, obec by mohla odkúpiť od majiteľov pozemkov a potom by obec predala občanom, ktorí tam už postavili svoje domy. To by bolo najrýchlejšie a najjednoduchšie. Tá druhá alternatíva by bola cez fondy nejakým spôsobom. Fakticky keď sme mali stretnutie s krajským pozemkovým úradom atď., tam by bolo možné, ale tam už je dlhšia debata o tom, že keby sme to chceli začať riešiť túto alternatívu, museli by sme čakať približne 5 – 6 rokov.Tretí variant – je taká možnosť, že osobitne, ktorí už postavili domčeky, každý sám by išiel za tými majiteľmi, čo už niektorí skúsili. Podľa mňa tam 4 – 5 rodín už to skúsilo a dopadlo to dobre, predali im. Vyplatili im a za pár korún. Mali šťastie.  S pozemkami tu bude stále nejaký problém. Hocijako to budeme riešiť.
Kvôli čomu?
Lebo to je náročné na papierovačky, tam treba zamerať výškopis, polohopis, geometrický plán, finančné prostriedky získať cez nejaké fondy atď. To je dosť dlhá etapa. To je jedno, akou formou by sme to chceli začať, ale musíme to raz začať.
Je tu ešte jedna otázka, milióny eur šli na rómnske projekty v uplynulých rokoch, aj vaše občianske združenie Rómske víly Džajany obdržalo na projekt „Podpora rovnosti príležitostí na trhu práce“ 278 300,- eur. O tieto peniaze sa malo uchádzať priamo občianske združenie, informácie v tlači boli rozporuplné, financie šli vraj cez agentúru, ktorá za vás projekt pripravovala. Môžete vysvetliť, ako to vlastne bolo?
Ja viem, že to tak bolo v tlači. Za mnou prišli z bratislavskej firmy, urobil sa projekt, to som uvítal. Boli aktívni, všetko zabezpečili. Tešil som sa, prečo by som mal byť proti tomu, keď môžem pre svojich ľudí niečo získať. Naučiť sa pracovať na počítači. Som šťastný, že tam  tie ženy tam chodili. Aj chodia. Predtým nevedeli PC ani zapnúť, nie ešte čo je to internet. Teraz normálne tam píšu, kreslia.  Učili sa aj písať žiadosti. Ten projekt beží už mesiace.
Ako to bolo s financiami na tento projekt?
V tých peniazoch bolo zakúpenie tých notebookov, školenia, lektori. Všetko. Aj odmena tej agentúre, ich náklady. Tie peniaze som ani nevidel, neprišli na účet združenia. Môžete aj získať informácie, koľko má občianske združenie na svojom účte, účet je v OTP banke. Mali sme nedávno aj kontrolu z ministerstva práce, preverovali sa tie zmluvy, projekt. Nenašli pochybenie u nás.
Ako vidíte svoje šance v zajtrajších voľbách?
Bude to tesné, svoje šance ale vidím tak na 60% , uvidíme, ako budú voliť tí, ktorí prisľúbili, že chcú aby som pokračoval vo funkcii.
Katarína Prékopová
Foto: Krasnahorka.info
Pozn. red.: Róbert Darvaš, 37ročný novozvolený poslanec obecného zastupiteľstva, nám informácie o sebe poskytne zajtra, počas samotných volieb.

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery