V sobotu večer príde Mamma Gógó

Občianske združenie Otvor dvor a Filmový klub Excalibur pripravili v rámci projektu Sineklub Drázus filmovú tragikomédiu Mamma Gógó.
Film režiséra Fridrika Thór Fridriksssona bol nakrútený v roku 2010 v koprodukcii piatich krajín – Island, Nemecko, Nórsko, Švédsko a V. Británia.
Bravúrna tragikomédia rozpráva príbeh ambiciózneho režiséra, ktorý práve dokončil film o ľuďoch z domova dôchodcov. Napriek všetkým nádejám ide o úplný kasový prepadák. Sklamaný autor sám poznamenáva, že jeho cieľová skupina je buď mŕtva, alebo už nevládze dôjsť do kina.
Kritika však snímku prijíma dobre a dokonca získava nomináciu na Oscara, čo by režiséra mohlo zachrániť pred bankrotom. Náhle si však všíma zvláštne chovanie svojej šarmantnej osemdesiatročnej matky. Gógó začína zabúdať. Po sérii nehôd sa so sestrami rozhodnú poslať Gógó do domova dôchodcov.
Podobne, ako postavy zo synovho filmu Deti prírody sa Mamma Gógó snaží utiecť na slobodu. Fridrikssonova veľká filmová pocta matke je odvážnym a  úprimným autoportrétom, no zároveň aj satirou filmového priemyslu a islandskej spoločnosti. Mamma Gógó potvrdzuje vitalitu súčasnej islandskej kinematografie.
Kombinácia šoubiznisu, satiry a prenikavej drámy robí z Mamma Gógó úžasne originálny film, ktorý navnadí divákov, aby sa odvážili pozrieť si ho aj napriek nie práve najveselšej téme.
Dve hlavné postavy sú pre film kľúčové. Herecká veteránka Kjeldová je neuveriteľne expresívna v oboch polohách – v komickej i v tragickej. Ďalším prínosom filmu je úžasná kamera Ariho Kristinssona.
Premietanie sa uskutoční v sobotu 28. júna o 20:30 hodine v A-klube (1. poschodie) OKC Rožňava.
Foto & Video: Asfk.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

Zaradené pod:
× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery