Učitelia začali neobmedzený štrajk

Od pondelka začal aj vo väčšine škôl okresu Rožňava „neobmedzený štrajk“ učiteľov a pracovníkov v školstve za zvýšenie platov o 10 %. Brány mnohých materských, základných, stredných a špeciálnych škôl tak ostali zatvorené. Zisťovali sme situáciu na konkrétnych školách.
Ako nás informovala Jana Halková, zastupkyňa riaditeľa, na rožňavskom Gymnáziu P. J. Šafárika sa do štrajku zapojili 29-ti pedagogickí zamestnanci a riaditeľ školy, čo predstavuje 100 % účasť. Z 12-tich nepedagogických zamestnancov do štrajku vtúpilo 11, čo predstavuje 91,7 % účasť.
Do celoslovenského štrajku učiteľov sa zapojili aj pracovníci SOŠ obchodu a služieb v Rožňave, organizovaní v odborovej organizácii. „Dĺžka štrajku je vedeniu školy oznámená ako neobmedzená s tým, že sa operatívne bude podľa situácie upravovať. Štrajku sa zúčastňuje výrazná väčšina zamestnancov,“ Vojtech Kúkel, zástupca riaditeľa.
Do časovo neobmedzeného štrajku sa zapojilo aj 49 z celkového počtu 51 zamestnancov Základnej školy akademika Jura Hronca v Rožňave. Potvrdil nám to riaditeľ školy Ján Džubák.
„V našej základnej aj materskej škole, až na jednu učiteľku, budú štrajkovať všetci pedagogickí aj nepedagogickí zamestnanci,“ uviedol pre náš portál Juraj Králik riaditeľ školského zariadenia.
Ako nám uviedla Mária Sanislóová, predsedníčka Základnej organizácie odborového zväzu, do ostrého štrajku pedagogických a nepedagogických zamestnancov sa zapojili aj zamestnanci Stednej zdravotníckej školy v Rožňave.
Do štrajku vstúpilo dnes aj 40 zo 41 zamestnancov Základnej školy v Štítniku, podobná je situácia tiež v Základnej škole na ulici Pionierov v Rožňave, kde podľa záastupcu ZRŠ Eduarda Mihóka sa štrajku zúčastňujú všetci zamestnanci okrem jedného.
„Štrajkujeme v pondelok a utorok, zatiaľ toľko je isté,“ uviedla pre infoRoznava.sk Mária Prékop, riaditeľka Spojenej školy s vyučovacím jazykom maďarským na ulici J. A. Komenského v Rožňave.
V pondelok sa konalo v Košiciach protestné zhromaždenie na podporu zlepšenia financovania školstva a zvýšenia platov, na ktorom sa zúčastnilo približne 2500 školských zamestnancov. Ľudia prišli na Hlavné námestie z materských, základných, stredných aj vysokých škôl z Košického a Prešovského kraja. Do štrajku sa dnes v Košickom kraji podľa odborárov zapojilo približne 90 percent škôl a školských zariadení.
Do štrajku sa nezapojili cirkevné školy pod správou košického rímskokatolíckeho arcibiskupstva, podporujú však petíciu, ktorá vznikla za spravodlivé financovanie v školstve.
Jednotlivé školy ohlásili štrajk na deň, dva alebo tri dni, ale aj na zatiaľ neurčený čas.
Foto: infoRoznava.sk
V Bratislave protestovalo štyritisíc školských zamestnancov

Na protest v Košiciach prišlo asi 2 500 školských zamestnancov

V Banskej Bystrici protestovali asi dve tisícky učiteľov

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery