Transparentná Rožňava má ďalší škandál

Mesto Rožňava vyhlásilo koncom júla verejnú obchodnú súťaž na nákup počítačov a tabletov. Záujemcovia sa mohli prihlásiť v priebehu dvoch týždňoch.
Do súťaže s predpokladanou hodnotou zákazky 15-tisíc eur (bez DPH), sa prihlásilo šesť firiem, z toho dve z Rožňavy.
Zákazku na nákup 12 počítačov a 23 tabletov získal miestny predajca počítačovej techniky s ponukou 12 375,83 eur. Presne o 40 eur nižšou, než ďalšia rožňavská firma (12 415,83 eur), ktorá skončila druhá.
Prednostka mestského úradu Erika Mihaliková pre denník Korzár uviedla, že pre potreby úradu bude slúžiť deväť tabletov, zvyšných 14 kúpili pre poslancov, ktorí vzídu z novembrových komunálnych volieb.
„Nemáme už žiadne nové notebooky pre poslancov, ktorí prídu a tie čo sú, sú už zastaralé, tak sme sa rozhodli, že kúpime nové, už pre nových poslancov. No už sú to tablety, nie notebooky,“ doplnila pre noviny.
Nákup tabletov obhajoval aj primátor Pavol Burdiga (Most–Híd). „Ja osobne si nemyslím, že je to zlá investícia, skôr naopak, určite dobrá. Tablet je lacnejší ako notebook.“
Sám už tablet má, keďže je súčasne poslancom Košického samosprávneho kraja, kde ich poslanci dostali. „Som presvedčený, že aj tie naše budú využívané v maximálnej možnej miere,“ dodal pre Korzár.

Nový čas: Zákazku dostal prednostkin frajer!

Súťaž, resp. jej výsledky, si všimol aj denník Nový čas. Vo svojom stredajšom vydaní noviny podotkli, že v meste s poctou tretieho najtransparentnejšieho na Slovensku zákazku získala firma partnera prednostky.
„To, že vyhral môj partner, je len zhoda okolností. Za obdobie 15 rokov, čo som v úrade, vyhral možno dvakrát,“ uviedla pre tento denník Miháliková.
Poslanec Radoslav Kovács (nez.) pre Nový čas poznamenal, že je otázne, či poslanci potrebujú počítače od mesta. „Čo sa týka morálky, uvítal by som samoreguláciu. Prednostka má vplyv na chod mesta. Mala by si vedieť rozkázať a nerobiť všetko, čo aj môže.“
2160104_
Súvisiace články: Primátor uznesenie o zámene pozemkov podpísal

Kuhn: Nákup mali riešiť noví poslanci

„Prečo sa neurobila elektronická aukcia?“ – pýtal sa Ivan Kuhn (OKS), podpredseda finančnej komisie zastupiteľstva.
Ako ďalej uviedol pre infoRoznava.sk, v minulom volebnom období bolo zakúpených 19 notebookov pre 19 poslancov. V tomto volebnom období bolo 17 poslancov, teda 2 notebooky mali byť v rezerve.
„Nejaké sa vraj pokazili, ale v nasledujúcom volebnom období bude 13 poslancov. Naozaj je viac ako 6 notebookov z tých pôvodných 19 pokazených?“, divil sa.
„A je vôbec potrebné kupovať poslancom notebooky?“, pokračoval s poukazom na to, že už aj v súčasnosti mnohí používajú vlastné.
Prekáža mu aj to, že rozhodnutie o nákupe počítačov a tabletov nebolo ponechané na poslancov, ktorí budú zvolení v jesenných voľbách. Navyše tablety majú asi o tretinu menšiu obrazovku ako v minulosti kúpené notebooky.
Čuduje sa aj nad tým, či bolo nevyhnutné robiť verejné obstarávanie v auguste, v septembri ich mať na úrade, no pritom ich noví poslanci dostanú až v polovici decembra.
 „Ak by tieto otázky boli korektne zodpovedané, tak by sme to, prečo zákazku získal prednostkin partner, vôbec neriešili,“ dodal na záver.
Priestor na vyjadrenie sme poskytli aj víťazovi verejného obstarávania. V prípade, že nám ho poskytne, zverejníme ho i na tomto mieste.
Dokument –
Výzva na predkladanie ponúk
INFORMÁCIA O VÝSLEDKU VYHODNOTENIA PONÚK
Foto: Archív infoRoznava.sk & Cas.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery