Strechy by mali byť dokončené v závere tohto roku (Fotogaléria)

Práce na rekonštrukcii hradu Krásna Hôrka, ktorý presne pred tromi rokmi zachvátil obrovský požiar, postupujú podľa harmonogramu.
„Momentálne prebieha druhá etapa prác – výstavba trvalého krovu a pokladanie škridlíc. Podľa môjho odhadu trvalé krovy sú hotové na 70 percent. S doterajším priebehom prác, ktoré robí firma Hornex, som spokojný,“ konštatoval dnes na stretnutí s novinármi na hrade Krásna Hôrka generálny riaditeľ Slovenského národného múzea (SNM) Viktor Jasaň.
KH-25
V rámci prvej etapy zachraňovali muzeálne zbierky a predmety, mapovali rozsah škôd po požiari a zhotovili provizórne zastrešenie všetkých objektov. Náklady na prvú etapu boli približne 1,5 milióna eur. Druhá etapa obnovy hradu bude stáť okolo 2,3 milióna eur.
„Poisťovňa uhradí vyše 7 miliónov eur, no celkové náklady na obnovu hradu a vybudovanie nových expozícií presiahnu túto sumu. Zvyšné peniaze chceme získať od štátu,“ povedal Jasaň. Doložil, že z verejnej zbierky, ktorá priniesla vyše 180 000 eur, obnovia hradnú zbierku.
Podľa Jasaňa druhú etapu – nové strechy, by mal dodávateľ ukončiť do novembra tohto roku.
KH-4
„Bol by som však rád, keby sa to podarilo skrátiť. Dovtedy by malo ministerstvo urobiť verejnú súťaž na tretiu etapu. V rámci nej je potrebné obnoviť zvyšok objektu – opraviť požiarom poškodené časti múrov, omietky, urobiť klampiarske a kamenárske práce. Nanovo treba vybudovať všetky inžinierske siete, inštalovať zabezpečovacie, ako aj protipožiarne prvky vrátane veľkej nádrže na vodu,“ povedal Jasaň.
Ministerstvo kultúry predpokladá, že verejnosti sa táto národná kultúrna pamiatka otvorí o dva až tri roky. Generálny riaditeľ SNM Jasaň poznamenal, že si nepamätá, aby sa v slovenských podmienkach rekonštrukcia vyhoreného hradu urobila v tak krátkom čase.
DSCF2158
Strecha najkrajšieho stredovekého hradu zo 14. storočia na Slovensku ľahla popolom v sobotu 10. marca 2012. Necelý rok predtým, v apríli roku 2011, hrad zrekonštruovali. Hrad Krásna Hôrka je súčasťou SNM – Múzea Betliar a bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.
Stála hradná expozícia prezentovala staviteľstvo od 13. do 18. storočia, informácie o hrade a jeho majiteľoch. Zbierky obsahovali cenné zbrane, exponáty remeselnej činnosti, hudobné nástroje, textílie a obrazy. Väčšinu z nich sa našťastie podarilo pred ohňom zachrániť.
DSCF2165
Požiar zničil všetky strechy, mimoriadne vysoké teploty vážne poškodili časti múrov, zničená bola aj časť expozície otvorenej v roku 2011 na hornom hrade. V čase požiaru bolo na Krásnej Hôrke umiestnených 4 229 zbierkových predmetov vrátane predmetov v depozitároch.
Pri požiari bolo poškodených a zničených 352 zbierkových predmetov, úplne zničené boli aj tri zvony zo zvonice kaplnky. Niektoré sa nepodarí nikdy nahradiť.
Zdroj SITA Foto: infoRoznava.sk / Rudo Štober & Archív infoRoznava.sk / Belo Hefler
Hrad Krásna Hôrka 10. 3. 2015

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery