Šprtáte sa v minulosti?

Verte, že príbeh o Abrahámovi a Izákovi je možné prerozprávať štyrmi rôznymi spôsobmi? A koľkých dotknutých mal príbeh o odstránení a vrátení súsošia Františky Andrássyovej? K tomu, ako sme sa poučili alebo nepoučili, nemusíme ísť hlboko do minulosti, stačí keď si spomeniem na ostatnú nedeľu.
Po tom, ako som so sestrou zapálil sviečky v krásnohorskom mauzóleu, vybrali sme sa na hrad Krásna Hôrka do hrobky Andrássyovcov. Zaparkovali sme na lúke tesne pod hradným kopcom, vedľa nefunkčných stánkov.
S kahancami v rukách sme pomali kráčali smerom nahor, keď sa na nás „vyrútila“ pani, požadújúca parkovné 2,50 €. Dáme sme hneď slušne vysvetlili, že ideme na hrad zapáliť sviečky a že aj podľa ŠPZ-tky (RV) sme domáci.
Ani to ju neobmäkčilo a naďalej trvala na zaplatení parkovného, pričom argumentovala rozhodnutím starostu pána Szarku, ktorý nariadil povinnosť platenia aj pre miestnych a bez ohľadu na účel, za akým svoje auto pod hradom odstavia. Vraj je to aj za používanie cestnej komunikácie (ako honosne som tú cestu zarúbanú deravú nazval)…
Vzhľadom na svoj vzťah k našej histórii a Andrássyovcom som bol v nemalom šoku, zvlášť keď som si uvedomil, koľkokrát pán Szarka z titulu starostu (i keď mohol by aj ako radový občan) prípadne obecné zastupiteľstvo zapálili na pamiatku Andrássyovcov sviečku a koľko z obecného rozpočtu vyčlenili na oživenie ich spomienky…?!
Tento prístup mi príde, jemne povedané, zvláštny, najmä keď sa zvolebnieva…
Július BARCZI

******************
V rubrike BlogFórum zverejňujeme názory autorov, ktorí sa chcú s nimi podeliť s našimi čitateľmi. Posielajte nám ich na redakčný email redakcia@inforoznava.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Slovensko potrebuje parlament regiónov