Spali u starostu, kúpali sa so slonmi

IMG_3376Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja pozýva v piatok 22. marca o 16:30 hod. na prezentáciu o cestovaní pod názvom „LAOS očami dnešnej Slovenky s Petrou Nagyovou“. Podujatie sa uskutoční v rámci celoslovenskej akcie Týždeň slovenských knižníc.
Stráviť niekoľko dní vo vlastnej réžii, bez organizácie cestovnej kancelárie a k tomu vôbec nie len „tu za rohom“? Aj takí odvážlivci sa nájdu medzi nami. Laos – krajina v juhovýchodnej Ázii sa stala na takmer jeden celý mesiac prechodným domovom pre mladú cestovateľku Petru.
Precestovať krajinu zo severu na juh, vidieť malebné mestečko v horách plné budhistických chrámov, malých novicov a starých mníchov, či prekrásne vodopády Kuang Si, podstúpiť cestu posvätným pralesom, mať možnosť privolávať predkov a duchov, aby sa ľuďom v dedine darilo, či netradične stať sa na chvíľu učiteľkou na hodine angličtiny s potleskom detí – to je len pár zážitkov, ktoré v závere týždňa budú mať možnosť návštevníci tohto podujatia počuť a vidieť pri prezentácii tejto krajiny.
„S priateľom sme presvedčení, že dovolenka nemá byť len o vylihovaní, ale aj o tom, že niečo vraciate späť ľuďom, ktorí vás v krajine hostia a správajú sa k vám milo. Na Laosanov to platí dvojnásobne. Ešte v živote som nestretla tak usmievavých, milých a pokorných ľudí,“ povedala Petra Nagyová, ktorá v Laose bola takmer celý december. „V Luang Prabang som si veľmi obľúbila aj miestnu knižnicu, kam som sa s mladými budhistickými novicmi a miestnymi deťmi chodila rozprávať po anglicky, čítať si knihy a spolu sme sa hovorili o tradíciách a zvyklostiach.“
14. ročník celoslovenského podujatia Týždeň slovenských knižníc sa uskutoční v dňoch 18. až 24.marca 2013 pod spoločným mottom „Knižnice pre všetkých“. Základný cieľ sa tradične nemení – pozitívne zviditeľňovať knižnice ako kultúrne a vzdelávacie inštitúcie prostredníctvom najrozmanitejšieho spektra aktivít a podujatí.
Dokonalý vysnívaný relax s neopakovateľnými zážitkami a množstvom nových poznatkov a vedomostí. Aj tak by sme mohli nazvať pútavé rozprávanie a premietanie o krajine v juhovýchodnej Ázii pod názvom „LAOS očami dnešnej Slovenky s Petrou Nagyovou“ na ktoré vás srdečne pozývame do priestorov Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave. V dopoludňajších hodinách je stretnutie pripravené pre študentov. Vstup je na obe podujatia voľný.
Foto: Archív Petry Nagyovej
Na blogu Petry Nagyovej nájdete aj starší rozhovor s Belom Heflerom, šéfeditorom portálu infoRoznava.sk, ktorý urobila prostredníctvom Skype v novembri 2010. Prečítať si ho môžete kliknutím sem

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery