Sme píše o malých nezávislých weboch

BRATISLAVA/ROŽŇAVA – V pondelkovom vydaní denníka Sme sa venujú malým nezávislým webom v súvislosti so založením Asociácie nezávislých internetových médií.
„Malé miestne weby spojili sily a založili asociáciu, ktorá im má pomáhať zlepšovať obsah a brániť sa proti rastúcim tlakom,“ píše sa v úvode článku Lokálnych politikov dráždia malé nezávislé weby.
Nechýba tam zmienka ani o portáli infoRožňava, ako o jednom zo štyroch zakladujúcích členov asociácie. „Keď miestny šéf DKÚ dosadil za prednostu obvodného úradu v Rožňave svojho syna, dozvedelo sa o tom viac ako päťtisíc Rožňavčanov. Prečítali si to vďaka nezávislej internetovej stránke venovanej dianiu v okresnom meste, kde na zvolenie primátora stačí aj menej ako dvetisíc hlasov.“
Denník Sme pripomína aj nedávne naťahovačky s políciou.
„Trestnému oznámeniu čelí aj ďalší zakladajúci člen združenia – portál Inforožňava,“ píše ďalej Sme. „Mne vôbec neprekáža kritika mesta ani mojej osoby, ale keď ma niekto bude anonymne urážať a klamať, musím sa brániť,“ vysvetľuje pre Sme podanie na políciu zastupujúci primátor Rožňavy Pavol Burdiga (Most-Híd).
Šéfeditor portálu Belo Hefler hovorí, že za päť rokov ide už asi o siedme predvolanie na políciu. „Nezávislé a kritické informovanie v mikropriestore ako Rožňava má svoje riziká. Bežne nám niekto z miestnych politikov alebo podnikateľov volá, nadáva alebo sa vyhráža, aby sme nejakú informáciu stiahli,“ hovorí.
Ako ďale píše autor článku v Sme Michal Piško, dosah nezávislého internetového média v 18-tisícovom meste už politici nepodceňujú. „Príbeh okresného šéfa Smeru, ktorý išiel po voľbách v roku 2010 z parlamentu rovno na úrad práce, aby dostal príspevok na podnikanie, si na stránke našlo takmer štyritisíc čitateľov.“
Záruku slobodných diskusií si spolu s prehľadnou vlastníckou štruktúrou a zverejňovaním údajov o návštevnosti asociácia Infosloboda dokonca stanovila ako podmienku členstva.
„Naším cieľom je aj skvalitňovať a štandardizovať webové portály, aby umiestnenie bannera Infosloboda znamenalo aj istú garanciu pre čitateľa. Napríklad, že jeho kritické postoje, ak neporušujú pravidlá, sú chránené slobodou prejavu,“ povedal pre Sme Juraj Smatana, ďalší zakladajúci člen asociácie, prevádzkovateľ portálu pbotvorene.sk.

Zakladajúci členovia Asociácie nezávislých internetových médií:

Zdroj: Sme.sk  
Ilustračné foto: infoRoznava.sk
Súvisiace články: Inforožňava v diskusii rádia Lumen 

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery