Sme a Pravda o rožňavskom súde

Denník Pravda v polovičke júna informoval o výberových konaniach na pozície sudcov, medzi inými aj na Okresnom súde v Rožňave.
Podľa denníka boli výsledky známe už vopred, upozornil ich na to čitateľ.
Ako ďalej denník Pravda uvádza, výberové konanie vyhrala Judita Gabonaiová-Hrenčuková, dcéra dlhoročnej sudkyne tohto súdu. V písomnej časti z 8 uchádzačov skončila ako druhá, v ústnej uspela z troch ďalších účastníkov iba ona.
Predseda súdu v Rožňave pre noviny uviedol, že pri vyhlásení konkurzu aj výbere členov komisie postupoval zákonne.
„Samotné výberové konanie vykonala výberová komisia, ktorej členom som nebol, a preto sa k priebehu a k hodnoteniu výberovej komisie vyjadriť neviem,“ povedal Viliam Hlaváč.
Situáciu v aktuálnom článku pripomína aj denník Sme. „Na súde už pracuje teraz ako vyššia súdna úradníčka a jej matka tam je sudkyňou.“
Sme tiež uvádza, že prezident republiky Andrej Kiska po nástupe do funkcie pre Plus 7 dní vyhlásil, že vidí priestor na zmenu už pri výbere sudcov a ich vymenovaní. „Skončiť by sa mali princípy rodinkárstva.“
„Gabonaiová Hrenčuková si nechala poslať otázky, napokon však na to, či si myslí, že jej mama pomohla na súde uspieť, prípadne či zváži v prípade nevymenovania podanie ústavnej sťažnosti, neodpovedala,“ konštatuje ďalej denník Sme.
Noviny pripomínajú, že najprv sa hlásila za sudkyňu na Okresný súd v Revúcej. Úspešnejší však bol iný uchádzač. Potom sa prihlásila do konkurzu na súd v Rožňave. Príbuzenský vzťah priznala v čestnom vyhlásení, ktoré musela predložiť výberovej komisii.
Zo zápisnice z výberového konania podľa Sme vyplýva, že po písomnom teste bola až na treťom mieste. Rozdiel medzi prvým a tretím bol pritom iba štyri body.
Nasledovala skúška z cudzieho jazyka a vypracovanie súdneho rozhodnutia, kde mali prví traja rovnaký počet bodov. Stále bola teda tretia. Na ústnom pohovore zrazu dostala o 12 bodov viac ako druhý uchádzač a skončila prvá, uzatvára Sme.
Bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ, dnes Most-Híd) chce podľa Sme požiadať Súdnu radu, aby sa výberové konania zopakovali.
„Mať v justícii rodinu štatisticky významne zvyšuje šance na úspešné prejdenie výberovým konaním,“ napísala v máji vo svojej analýze neziskovka Transparency  International.
Sudcovia, ktorých sa to týka, sa zase bránia tým, že je prirodzené, ak deti v povolaní nasledujú svojich rodičov, píše v závere Sme.
Téme súdnictva sa dlhodobo venuje aj náš bývalý kolega, dnes pracovník mimovládnej organizácie Aliancia Fair-Play, Rožňavčan Pavol Lacko. Napríklad vo svojom marcovom texte Priznanie na Súdnej rade – ide o naše deti!
Ilustračné foto: Najpravo.sk 

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery