Rožňavská Metercia v Bratislave

Dve výstavy Rožňavská Metercia a Kúzlo liatiny, pripravené v spolupráci s Baníckym múzeom v Rožňave, sprístupnili v stredu v bratislavskom Múzeu kultúry Maďarov na Slovensku.
Sú prvé v rámci tematického výstavného cyklu s názvom Gemer a v tomto národnostnom múzeu Slovenského národného múzea (SNM) potrvajú do 28. apríla. Ďalšie gemerské výstavy sú plánované až do septembra.
Históriu gemerského baníctva prezentuje verejnosti expozícia Rožňavská Metercia, ktorá je pomenovaná podľa rovnomenného vzácneho obrazu z roku 1513. Ten je uložený v najstaršej kultúrnej pamiatke v Rožňave – Katedrále Nanebovzatia Panny Márie a jeho kópiu môžu vidieť návštevníci výstavy. Textové a obrazové informácie na paneloch i trojrozmerné exponáty potvrdzujú bohaté nálezy vzácnych rúd na juhu spišsko-gemerského Rudohoria, ktoré položili základy baníctva v regióne.
Starobylé banícke mesto Rožňava sa prvý raz spomínalo v roku 1291 pod názvom Rosnoubana. V 11. a 13. storočí prichádzali doň baníci z oblastí Durínska, Sliezska a Saska, aby zveľadili toto povolanie. Jeho rozkvet nastal najmä ťažbou striebra, ktorá priaznivo ovplyvnila životnú úroveň baníkov s udelenými výsadami. Na náboženskom základe pôsobiaca charitatívna organizácia nazvaná Bratský spolok združovala malých ťažiarov a nemajetných baníkov. Pravdepodobne tento spolok dal namaľovať unikátnu tabuľovú maľbu predstavujúcu Sv. Annu Samotretiu (latinsky Metercia). V pozadí obrazu sú prezentované všetky druhy baníckej práce od zameriavania banského poľa až po dopravu rudy.
Hlavnou témou výstavy Kúzlo liatiny je železo a jeho spracovanie na území Slovenska. Ložiská železných rúd Slovenského Rudohoria sa začali intenzívne ťažiť v 13. storočí. S využitím vodnej sily boli začiatkom 14. storočia v dolinách Rudohoria postavené vyššie taviace pece a hámre na spracovanie železa. Pece sa udržali takmer pol tisícročia a železiarne zásobovali kovom celé Uhorsko.

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery