Rožňava má druhú najkrajšiu webovú stránku

Webová stránka Mesta Rožňava je podľa portálu Eebsupport.sk druhá najkrajšia z pomedzi desiatok webových stránok miest a obcí Slovenska. Podľa portálu síce pôsobí mierne infantilne, no je priehľadná, obsahuje všetko dôležité a zvyšok mestských webov jej takpovediac nesiaha ani po členky.
Ako informuje Websupport.sk, “internetová stránka Rožňavy pôsobí síce trochu infantilne, no po dlhšom preklikávaní zistíte, že je celkom prehľadná, nájdete na nej všetko dôležité a so zvyškom mestských webov, ktoré sa do zoznamu nedostali, sa nedá v rámci použiteľnosti absolútne porovnávať. Je responzívna, prepojená so sociálnymi médiami a ponúka sekciu pre podnikateľov“.
Podľa autora blogu Richarda Čermáka je hlavným účelom mestskej webovej stránky informovanosť obyvateľov a návštevníkov mesta. Podľa jeho ďalších slov by “webová stránka mala spĺňať určité štandardy, pretože by mala slúžiť úplne každému občanovi. Pravdou však je, že prehľadnosť stránky, dizajn a použiteľnosť úzko súvisia so samotnou funkčnosťou a dohľadateľnosťou informácií“.
Stránky slovenských miest sú podľa R. Čermáka absolútne zastaralé, nereflektujú súčasné potreby a spôsoby správania sa používateľov na webe. Vybrať najkrajšiu stránku spomedzi desiatok archaických “deväťdesiatkových” webov preto nebolo vôbec jednoduché. Rožňavská webka patrí medzi výnimky, za ktoré sa mesto nemusí hanbiť, i keď, ako hovorí R. Čermák, k ideálu majú ešte stále ďaleko.

Čo sú štandardy pre tvorenie mestských webových stránok

Štandardy o informačných systémoch verejnej správy sú definované zákonom č. 275/2006 Z.z.
Štandardom je súbor pravidiel, spojených s vytváraním, rozvojom a využívaním informačných systémov verejnej správy, ktorý obsahuje charakteristiky, metódy, postupy a podmienky, najmä pokiaľ ide o bezpečnosť a integrovateľnosť s inými informačnými systémami.
Štandardy musia byť otvorené a technologicky neutrálne.
Renáta MAZURKOVÁ
Reprofoto: infoRoznava.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery