Rozhodnutie KSK považuje za nesprávne

DSC_1424Voľby predsedu a poslancov krajských samospráv sa uskutočnia v sobotu 9. novembra, prípadné druhé kolo voľby županov bude v sobotu 23. novembra. Oficiálna volebná kampaň začala v stredu, skončí dva dni pred voľbami, teda 7. novembra.
Kandidáti na krajského župana Banskobystrického, Prešovského a Košického kraja dostanú priestor priblížiť verejnosti svoj volebný program v oblasti znižovania dlhodobej nezamestnanosti v rámci konferenciu s názvom Dlhodobá nezamestnanosť v rukách VÚC.
Ako ďalej spresnil Michal Páleník, riaditeľ Inštitútu zamestnanosti, konferencia sa uskutoční v piatok 25. októbra v Tornali.
V pondelok 28. októbra večer odvysiela spravodajská televízia TA 3 predvolebnú debatu s kandidátmi na župana v Košickom kraji. Každý z nich môže mať so sebou 20 priaznivcov. Televízia tak postupne predstaví kandidátov vo všetkých krajoch. V piatok (25. 10.) budú ako prví diskutovať kandidáti na župana prešovského VÚC.
O post košického župana sa uchádza celkom 10 kandidátov, medzi nimi aj Ivan Kuhn (OKS), poslanec Mestského zastupiteľstva v Rožňave. Vyzývateľom súčasného predsedu Zdenka Trebuľu (Smer-SD, Most, SMK)) bude aj exprimátor Košíc a prvý župan Košického samosprávneho kraja Rudolf Bauer (KDS).
Toho sme vo štvrtok popoludní zastihli rozdávať letáky na rožňavskom Námestí baníkov. Využili sme príležitosť a spýtali sme sa na jeho názor ohľadne zrušenia triedy s vyučovacím jazykom maďarským na rožňavskom gymnáziu. Téme sme sa venovali v článku Burdiga sa pustil do Szöllösa.
„Pokladám rozhodnutie zastupiteľstva za nesprávne. Som presvedčený, že umožniť žiakom a ich rodičom slobodný výber strednej školy bez ohľadu na zriaďovateľa a vyučovací jazyk je najlepším riešením,“ uviedol Bauer pre infoRoznava.sk. Regulácia v tejto oblasti sa podľa neho ukázala aj v iných krajinách neúčinná a štúdie preukazujú, že najlepším prístupom je ponechať rozhodnutie na rodičov a žiakov.
„Schválené nariadenie kraja nie je podľa mňa ani úplne v súlade s duchom zákona, ktorý zaviedol viacero dobrých kritérií. Pokiaľ škola má úspešných absolventov, dobré vybavenie, úspechy na súťažiach apod., tak nie je dôvod škrtať z požadovaného počtu tried prvého ročníka,“ zdôraznil.
Pokiaľ ide o maďarské školy, tam by podľa neho malo byť umožnené zriadiť triedu aj s menej ako 16-timi žiakmi. „Verím, že toto nariadenie ešte bude korigovať Ministerstvo školstva SR,“ dodal na záver.
Foto: Marek Kolárčik

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery