Púštny kvet

desert-flowerReálna autobiografia, spoveď somálskej kočovnice, ktorá sa ocitla vo svete modelingu. Anotácia diela už dopredu pripravuje čitateľov na to, čo majú od knihy očakávať:
„Príbeh Waris je jedným z pozoruhodných príbehov o odvahe. Z púšte v Somálsku prešla do sveta vysokej módy, bojuje proti útlaku a vynára sa pred nami ako skutočná víťazka. Je najkrajšou inšpiráciou pre každého.“ – Elton John.
Moja dlhá cesta púšťou sa skončila. Nemám nič na ochranu, nijakú zbraň. Ani silu na útek. Vedela som, že ani za najlepších okolností sa nemôžem pred levom zachrániť na strome, pretože tak ako všetky mačky levy so svojimi silnými pazúrmi sa vedia vynikajúco šplhať. Kým by som sa dostala do polovice stromu, hop, jeden skok, a je po mne. Bez strachu som opäť otvorila oči a povedala som levovi: „Poď a vezmi si ma. Som pripravená.“
Bola som pripravená na príbeh dospelej ženy, ktorá sa pretĺka životom vo svete modelingu, miesto toho som sa ocitla vo svete, kde síce ľudia nepoznali čas, boli obmedzení podmienkami, zvykmi, tradíciami, ale vážili si život. Objavila som sa vo svete malého černošského dievčaťa, ktoré postupom času dozrelo v dospelú ženu.
Kniha okrem životného príbehu so sebou prináša posolstvo, informuje nás o tom, ako sa žije mimo nášho „civilizovaného“ sveta. O negatívnych stránkach tohto literárneho diela sa nedá hovoriť, pretože je presne také, aká biografia má byť. Rukopis štylisticky nepatrí medzi skvosty, ale príbeh aj pre to vyznieva reálne. Presne tak, ako hlavná hrdinka, jednoducho. Je to písané spôsobom, akoby vám vaša kamarátka hovorila o niečom, čo zažila. Žiadne komplikované slovné zvraty, nič, čo by sa nedalo pochopiť. Rozprávanie hrdinky mi miestami vyvolalo úsmev na tvári:
Kým som odbaľovala cukríky a hltala ich, prezerala som si belochov okolo seba. Zdali sa mi byť chladní a chorľaví. „Potrebujete slnko,“ povedala by som im, keby som vedela po anglicky, predpokladala som, že tento problém je dočasný. Nemôžu predsa vždy takto vyzerať, však? Títo ľudia museli vyblednúť, pretože neboli dlho na slnku. Potom som sa rozhodla, že sa chcem jedného z nich dotknúť pri prvej príležitosti, ktorá sa mi naskytne, pretože možno sa to biele otrie. Možno pod tým sú úplne čierni.
Dielo je písané prvou osobou, vyskytuje sa v ňom málo priamej reči. Život, ktorý hrdinka opisuje, si čitateľ vďaka jej pocitom a postrehom dokáže dôkladne predstaviť.
Nie je to iba oddychová knižka, pretože nesie v sebe určité posolstvo a výzvu. Autorka knihy sa sama stala sa obeťou neuvedomelosti, tradícií, ktoré nemali hlbšie opodstatnenie. Vykonávajú sa iba zo zvyku, ale stratili odôvodnenie a dodnes spôsobujú utrpenie a straty na životoch nevinných.
Dej je jednoduchý, zaujímavo opísaný, miestami nezáživný, ale má dôležitú hlavnú myšlienku, ktorú Warris čitateľom dokázala autenticky priblížiť. Je to beletria, ktorá poskytuje informácie z cudzieho prostredia, niečo o skutočnom živote, tvrdej realite, ktorú bežne v médiách neukazujú, a na ktorú človek nenatrafí, ak ju konkrétne nehľadá.
Tímea Cseresznyésová
Originálny názov Desert Flower, rok vydania: 2010
Ilustračné foto: en.unifrance.org
Anotácia –
Púštny-kvetZo somálskej púšte do sveta hviezd medzinárodného modelingu – tak by mohol znieť podtitul autobiografickej prózy Waris Dirieovej, ktorá ako trinásťročná opustila svoju početnú nomádsku rodinu, aby unikla sobášu so starým mužom. Z púšte si odniesla poznačené telo – poznačené každodennou ťažkou prácou so zvieratami, ale i takzvanou ženskou vyriezkou, krutou tradíciou (už v útlom veku, aby stúpla ich cena na trhu).
Vďaka šťastnej náhode Waris niekoľko rokov pracovala ako slúžka na somálskom veľvyslanectve v Londýne. Keď jej legálny pobyt vypršal, vzbúrila sa; nechce sa vrátiť do púšte, rozhodne sa, že zostane v cudzom prostredí a sama zarobí peniaze pre matku. Život v púšti ju naučil odvahe, schopnosti ísť vytrvalo za svojím cieľom cez všetky možné prekážky. Vypestoval v nej aj hlboký cit pre spolupatričnosť rodiny, oddanosť a lásku, ktorá tak často chýba v bohatom, no odcudzenom západnom svete. Waris nielenže našla v sebe silu zdôveriť sa so svojím osudom, ale do boja proti ženskej vyriezke sa zapojila aj ako mimoriadna veľvyslankyňa OSN a zanietená zástankyňa ľudských práv.
****************************
Staršie príspevky si môžete prečítať v sekcii Autorské rubriky – Recenzie, alebo kliknutím sem Kedykoľvek nám môžete poslať vlastné zážitky z kultúry, či umenia na email redakcia@inforoznava.sk 

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery