V Košickom kraji ide o 124 väzňov

puta21V obvode Krajského súdu v Košiciach, pod ktorý spadá aj Okresný súd v Rožňave, splnilo podmienky pre rozhodnutie o použití amnestie prezidenta Slovenskej republiky 124 odsúdených, ktorí vykonávali uložený nepodmienečný trest odňatia slobody.
Informovala nás o tom Marcela Gálová, hovorkyňa Krajského súdu v Košiciach.
Ako ďalej uviedla, všetci odsúdení účastní amnestie boli včera, po nadobudnutí právoplatnosti uznesení Okresného súdu Košice I, Okresného súdu Košice II a Okresného súdu Spišská Nová Ves, prepustení z výkonu trestu.
V Ústave na výkon trestu odňatia slobody Floriánska Košice šlo o 24 väzňov, v Ústave na výkon trestu odňatia slobody Košice – Šaca opustilo brány väznice 97 väzňov a v Ústave na výkon trestu odňatia slobody Levoča boli prepustení na slobodu 3 väzni.
Ako uvádza portál Korzar.sme.sk, zaujímavosťou je, že z troch „amnestovaných“ žien, ktoré boli v stredu z „Floriánky“ prepustené na slobodu, sa jedna ešte v ten deň vrátila za mreže.
Jana D. (34) z Rožňavy sa v potravinách Billa v Auparku dopustila krádeže a skončila v cele policajného zadržania. Sudca rozhodne, či pôjde do väzby.
Na slobodu sa vďaka amnestii dostalo spolu 753 odsúdených. Kancelária prezidenta, ktorý amnestiu vyhlásil, pôvodne predpokladala, že by tresty väzenia mohli byť odpustené približne piatim stovkám odsúdených.
O tom, či odsúdení mladiství a ďalší vo väzeniach s minimálnym stupňom stráženia spĺňajú podmienky udelenia amnestie, rozhodovalo 2. januára viac ako 60 sudcov. Vo väzniciach bolo vtedy 10.862 väznených osôb, z nich 9559 si odpykáva trest. Najviac odsúdených bolo v minimálnom stupni stráženia – 5160, a z nich 1198 malo uložený trest odňatia slobody do 18 mesiacov. Viac ako polovica z nich teda dostala amnestiu a väzenie opustila.
Z väzenia sa mohli dostať iba tí, ktorých trest odňatia slobody neprevyšoval 18 mesiacov a mali si ho odsedieť vo väzení s minimálnym stupňom stráženia. Amnestia sa podľa rozhodnutia prezidenta nevzťahovala na právoplatne uložené tresty za trestné činy s následkom smrti, ťažkej ujmy na zdraví alebo škody veľkého rozsahu, na tresty uložené za trestný čin zanedbania povinnej výživy, ohrozovania mravnej výchovy mládeže, šírenia toxikománie, podávania alkoholických nápojov mládeži a ani na tresty uložené za trestné činy ohrozenia pod vplyvom návykovej látky a opilstva.
Ilustračné foto: Stock.xchng 

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery