Prvé maďarské divadlo malo stáť v Rožňave

Pri príležitosti 12. ročníka Gemerských kultúrnych dní sa vo výstavných priestoroch Galérie Baníckeho múzea v Rožňave konala vo štvrtok 15. októbra 2015 vernisáž výstavy pod názvom László Kelemen a jeho doba. Autorom výstavy je Košické divadlo Thália, ktoré ju zorganizovalo pri príležitosti 45. výročia svojho vzniku.
Výstava je venovaná Lászlóovi Kelemenovi (1732 – 1814), prvému maďarskému divadelnému režisérovi a dramatikovi, zakladateľovi prvej maďarskej profesionálnej divadelnej spoločnosti, vedenej pod záštitou grófa Pála Radayho. Riaditeľom divadelnej spoločnosti bol v čase od roku 1791 do roku 1792 práve Ladislav Kelemen.
Výstava je zameraná aj na celkový vývoj maďarského divadelníctva na území vtedajšieho Horného Uhorska. Časť výstavy zaznamenáva vývoj Košického divadla Thália, ktoré začalo svoju činnosť 29. novembra 1969. Bannerová výstava je doplnená o fotografie, makety kulís a dokonca aj o skutočný ženský herecký kostým dobových šiat (šitý na mieru konkrétnej herečke).
„Pre Rožňavčanov je určite veľmi zaujímavá zmienka o tom, že postavenie prvého maďarského divadla bolo plánované práve v tomto meste. Žiaľ, tento plán sa neuskutočnil a divadlo, kaviareň a tanečná sála boli napokon postavené v Košiciach,“ uviedla Petronela Bodnárová z Baníckeho múzea v Rožňave. 

S výstavbou sa začalo v roku 1787 a stavba bola odovzdaná v roku 1790. Zmienku o plánovanom rožňavskom divadle potvrdzuje vystavená maketa divadelnej sály a javiska, pôdorysy jednotlivých poschodí divadla a detailný popis celkového objektu.
Na slávnostnej vernisáži s príhovormi vystúpili primátor mesta Rožňava Pavol Burdiga (Most), riaditeľ Baníckeho múzea v Rožňave Pavol Lackanič a Július Spišák, manažér Košického divadla Thália.
Prítomným sa prihovorila aj Kristína Péter, programová manažérka divadla Thália, ktorá je jedným z kurátorov výstavy a spolu s Júliusom Spišákom sú navrhovateľmi výstavy a grantu. Prítomní boli aj predstavitelia miestnej organizácie Csemadok-u Mária Zsemlicska a Alžbeta Füzéková.
Výstavu si môžete pozrieť do 4. novembra 2015.
Foto: Banmuz.sk 

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery