Svetoví džezmeni zahrajú už tento piatok v dobšinskom kulturáku

Špičkoví džezmeni svetového formátu budu ladiť džez v Kultúrnom dome v Dobšinej. Nadšenci hudobného žánru, ktorý vznikol zlúčením afroamerického folklóru s európskymi hudobnými tradíciami, sa nemusia obávať. Nejde o vtip, ale o vzácnu pozvánku na kultúrne podujatie Dobšiná Jazz, kde sa budú prezentovať hviezdy svetového formátu ako Poggie Bell a Chris Hemingwai z USA. Sekundovať im budú nemenej známi jazoví “fachmani“ ako Juraj Griglák a Eugen Vizvári.
Lahôdka v podobe spojenia menovanej štvorice sa predstaví poslucháčom i divákom už tento piatok (23. okt.) o siedmej hodine večer. Ide o projekt primátora Dobšinej Jána Slováka, ktorý hudbe holduje od svoji 14-tich rokov.
“Hudba je môj koníček a venujem sa jej už dlho. Rád prinášam do mesta okrem práce, ktorá spadá pod kompetencie primátora, aj kultúrne vyžitie, ktoré zvyšuje povedomie obyvateľov Dobšinej. Džez je síce menšinový hudobný žáner, ale keď prišla ponuka od Jura Grigláka, nezaváhal som ani na chvíľu. Predstaviť Dobšinčanom, ale aj širokému okoliu, to najlepšie čo svet pozná, je takmer povinnosť,“ hovorí primátor Ján Slovák, ktorý sa s Jurajom Griglákom, Eugenom Vizvárim a Poggiem Bellom pozná aj osobne.
Jeho slová potvrdzujú aj fakty. Poggie Bell, o ktorého umení v rámci bicích nástrojov nemôže nik pochybovať, svojho času pôsobil so svetovým velikánom, akým je Marcus Miller. Jeho kolega Eugen Vizvári patrí k najvyhľadávanejším klaviristom na Slovensku a v Čechách. Jeho hudobná činnosť spočíva v práci v hudobných štúdiach, komponovaním a aranžovaním pôsobí ako producent a doprevádza popredných slovenských a českých umelcov.
Džezu znalí vedia, že nech sú v džezovej skupine akokoľvek dobrí hráči, nikdy nezahrajú v rovnakom zložení a rovnakým spôsobom dvakrát po sebe. Džezový hudobník si môže meniť melódie, alebo bude v takte s ostatnými členmi kapely. Pozvánka z dielne Dobšinčanov má preto nárok niesť prívlastok ojedinelá. Pretože tento koncert bude zadžemovaný len raz, v jeho jedinečnej originalite.
Ako uvádza portál skjazz.sk, začiatok spolupráce Juraja Grigláka s legendárnym bubeníkom Marcusa Millera – Poogie Bellom sa spája s nahrávaním dvoch skladieb na Jurajov druhý sólový album, Time to Fly, v decembri 2011. Na základe tejto nahrávky si Poogie pozval Juraja do svojej kapely Poogie Bell Band, ktorú tvoria bývalí členovia Marcus Miller Band: klávesista Bobby Sparks, trubkár Patches Stewart a mladý new yorkský saxofonista Chris Hemingway. Juraj s nimi absolvoval v roku 2012 a 2013 dve európske turne (Holandsko, Anglicko, Francuzsko, Belgicko, Nemecko, Rakusko, Slovensko).
Neskôr si Juraj pozval týchto výnimočných muzikantov do svojho projektu Juraj Griglak & Company a spoločne odohrali na jar 2015 päť koncertov na Slovensku a jeden v Čechách. Spolupráca pokračuje aj na jeseň 2015. Na klávesy vystrieda Bobbyho Sparksa dlhoročný Jurajov spoluhráč Eugen Vyzvári, ktorý sa tiež významným dielom podielal na nahrávaní albumu Time to Fly. Repertoár kapely tvoria skladby z nového albumu Juraja Griglaka – Time to Fly.
Renáta MAZURKOVÁ
Zdroj: skjazz.sk Foto: jurajgriglak.net

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery