Premiéra sa konala v osade

DSCF3822V utorok večer sa konala v rómskej osade pod hradom Krásna Hôrka netradičná premiéra strihového dokumentu Non videri sed esse! (Nie zdať sa, ale byť!), nazvaného podľa rodového motta Andrássyovcov.
Dvojdielny dokument (2x 26 min.) o požiari hradu v marci 2012 a aj o tom, čo nasledovalo potom, v produkcii RTVS režíroval Peter Nôta, scénar napísal János Vasik, rožňavský redaktor RTVS a Rádia Patria.
Ako nám povedal na premiére dokumentu pod holým nebom Attila Lovász, šéf národnostného vysielania RTVS, nápad, aby urobili aj čosi viac než len spravodajstvo, vznikol vtedy, keď po ohni na hrade vyplávalo na povrch veľmi veľa problémov.
DSCF3776„Nech je to už problém majetkovo-právneho vysporiadania pozemkov tu v osade, alebo toho, či si štátna správa vždy a dobre plnila svoju úlohu vtedy, keď išlo o správu hradu alebo keď išlo o riešenie problémov s pozemkami,“ uviedol Lovász.
„Kto si tento dokument pozrie, na niekoľko otázok dostane odpovede, ale v každom prípade bude mať v hlave skôr viac otáznikov. V žiadnom prípade nie sme my tí, ktorí máme povedať, čo sa má ako urobiť, ale môžeme upozorniť na problémy,“ pokračoval.
„My, ako verejnoprávny vysielateľ chceme ukázať našim divákom a aj tu, Rómom v osade, že nevidíme problémy čiernobielo. Pre nás rómska osada nie je zdrojom nejakej dobrej aférky na titulnú stranu,“ uviedol ďalej.
Ako dodal, chcú ukázať na to, že na problémy, ktoré má táto osada, ale aj iné osady na Slovensku, neexistujú jednoduché riešenia, ktoré ponúkali „chlapci, ktorí tu mašírovali v čiernych unifomách a s holými hlavami.“ 
„Treba si povedať, že ten, kto tu hľadá škandály, ich nájde. To je ten najmenší problém vyrobiť škandál v rómskej osade, najmä keď zhorel jeden z najkrajších hradov tejto republiky. To nie je umenie. My nie sme škandálni novinári, nám ide o vec a tých vecí tu je neúrekom,“ povedal okrem iného na záver.
DSCF3783S nápadom zrealizovať dokument prišiel János Vasik, autor jeho scenára. „Podarilo sa nám vytvoriť také kontakty už pred nakrúcaním, že sme dostali úprimné, otvorené odpovede od každého, s kým sme rozprávali. Potom trvalo rok, aby sme to dostali do dnešnej formy.“
Motívom preňho boli medziľudské vzťahy, ktoré sa narušili medzi miestnymi po požiari hradu. „Pokiaľ by sa ich podarilo riešiť normálnym spôsobom v Krásnohorskom Podhradí, tak Slovensko má šancu, aby sa to udialo aj v ostatných obciach. Pokiaľ nie, tak to bude negatívny predobraz budúcnosti spolužitia Rómov a Nerómov.“
RTVS odvysiela prvú časť dokumentu v stredu 17. júla o 17:50 h. na dvojke, druhú časť o deň neskôr v rovnakom čase. Projekciu filmu si môžete pozrieť aj v sobotu 20. júla o 19-tej hodine v rámci programu Gombaseckého letného tábora.
Foto & Video: Michal Valaštek
Súvisiace články: Fedor Gál pred iDnes.cz: Stačí jen jiskřička a máme pogrom. Romové jsou první na ráně
Attila Lovász nielen o filme

János Vasik, autor scenára filmu

Atmosféra pri premietaní v osade

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery