Kašne budú celkom tri

DSCF3632Súčasťou finalizujúcej rekonštrukcie časti rožňavského Námestia baníkov je inštalácia kašny v jeho juhozápadnej časti.
Ako to pre infoRoznava.sk uviedol Miroslav Tomášik, referent investičných činností mesta, tvorí ju hranol o rozmeroch 1,2 x 1, m, ktorý je osadený v kruhovom otvore štrocového masívu, okolo ktorého je v priemere 4 m dlažba z totožného materiálu.
Použitý je pieskovcový masív, vrátane dlažby v priestore okolo kašny. Z rovnakého materiálu je aj pilón uprostred hranolového masívu, zložený v pásoch.
Pilón pod ihlanovitým ukončením je osadený v nerezovej nádobe z ktorej preteká voda do kruhovej časti vodnej plochy v podnoží kašny.
„Technologicky je navrhnutý uzavretý kolobeh vody s filtráciou a chemickou a elektromagnetickou úpravou vody,“ vysvetlil ďalej Tomášik.
Voda nebude pitná, ale tzv. bazénová, no pokiaľ sa niekto napije, tak by sa nič nemalo stať. Súčasťou konštrukčného riešenia kašny je aj strojovňa technológie, ktorá je umiestnená pod povrchom.
Celkové náklady na kašnu sú 30 487,07 eur. Táto suma podľa Tomášika zahŕňa všetky práce súvisiace s jej osadením, t. j. zemné práce, izolácie, vodorovné konštrukcie, prívod elektrickej energie, rozvádzač, atď..
Pribudnúť majú ešte dve
Ako nás informoval architekt Ján Rusnák, hlavný projektant rekonštrukcie námestia, takéto kašne by mali byť celkom tri. Nahradená by mala byť existujúca pôvodná kašna v severozápadnej časti historického centra mesta a tretia by mala byť osadená v jeho juhovýchodnom cípe – na mieste niekdajších verejných toaliet.
To sa však stane až vtedy, keď mesto v budúcnosti získa finančné prostriedky na dokončenie rekonštrukcie námestia v jeho severnej a východnej časti, súčasný projekt tieto práce už neobsahuje.
„Uvažovali sme aj s alternatívou pitnej vody, no problém je s platením. Zo štyroch výtokov by 24 hodín denne odtekala voda. Boli by to vysoké náklady na prevádzku,“ podotkol Rusnák.
Ako ďalej uviedol, autormi návrhu kašny sú výtvarník Adam Szentpétery a on. „Povedal som mu moju predstavu, akoby to malo vyzerať a on vytvoril plastiku, ktorá sa potom premietla do praktického riešenia.“
Kašnu bude lemovať podnož z pieskovca, vyvýšená oproti terénu o 6 cm. V pôdoryse bude mať namiesto uvažovaného kruhu tvar štvorca.
„Dolná nádrž kašny mala byť osvetlená, ale kamenári to už zmontovali dohromady, takže by to museli rozobrať a zapustiť tam svetlá. Z tejto kašny sme to preto už vypustili, mohlo by sa to pritom poškodiť, „ dodal na záver.
Náklady na kašnu sú súčasťou prebiehajúcej rekonštrukcie časti námestia, ktorá by mala byť ukončená do konca júla.
Foto & Video: infoRoznava.sk
Práce na rekonštrukcii námestia pokračovali aj vo štvrtok 18. júla v jeho východnej časti.

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Fedor Gál položil kyticu k pamätnej tabuli