Poľovníci podali trestné oznámenie na MAXIMUS group a poslancov

Primátor Pavol Burdiga (Most-Híd) vetoval rozhodnutie poslancov Mestského zastupiteľstva (MZ) v Rožňave o schválení vjazdu terénnymi vozidlami spoločnosti MAXIMUS group s.r.o. na lesné cesty. Proti buginám sa postavilo Občianske poľovnícke združenie v Rožňave (OPZ) i nieľkoľko poslancov MZ. Padlo trestné oznámenie, poslanci vysvetľovali na polícií a MAXIMUS group sa bráni podpornou právnou analýzou. Viceprimátor považuje primátorovo veto za irelevantné.
“Rozhodnutie o vjazde terénnych vozidiel do lesa som nepodpísal. Viedlo má k tomu niekoľko dôvodov,“ hovorí primátor mesta Pavol Burdiga. V stanovisku, ktorým zdôvodnil svoje rozhodnutie, vysvetľuje, že tak urobil preto, lebo sa domnieva, že uznesenie odporuje zákonu NR SR č. 274/2009 Z.z. o poľovníctve. Je pre mesto nevýhodné a MZ nebol predložený návrh dohody o vstupe na mestské lesné cesty, o ich užívaní a o náhrade škody. Primátorovi chýba aj vyjadrenie k tomu, akým spôsobom sa budú lesné cesty využívať a aká bude za to odplata.
Podnet na podozrenie porušenia spomínaného zákona podal na Okresnú prokuratúru v Rožňave Gabriel Borzy, bývalý poslanec MZ v Rožňave za SMK, predseda OPZ. “Poľovnícky zákon hovorí jasne. Štvorkolky, motorky a autá do lesa a na lesné cesty nepatria, no ľudia sa tam na nich veselo vozia. Spoločnosť MAXIMUIS group chce podnikaním v mestských lesoch porušiť zákon,“ hovorí G. Borzy.
Na zasadnutí MZ, kde sa žiadosť spoločnosti MAXIMUS group preberala, zaznelo aj vyjadrenie poľovníkov, ktoré okrem iného upozorňuje, že jazdou v poľovnom revíri by došlo k porušeniu zákona. Tvrdenie poľovníkov vyvracia právnička Katarína Dušáková, na ktorú sa obrátila spoločnosť MAXIMUS group. Vo svojom stanovisku hovorí, že právne závery, prezentované v ich vyjadrení, sú nesprávne a zavádzajúce. Podľa jej slov, vychádzajú z tendenčného výkladu zákona a nie je možné pri posúdení príslušných normatívnych ustanovení s nimi v žiadnom prípade súhlasiť.
Podľa slov G. Borzyho však spoločnosť už absolvovala skúšobnú jazdu. “Firma konala protiprávne, keďže zákon to jasne zakazuje. Preto sme na nich podali trestné oznámenie,“ vysvetľuje predseda poľovníkov Gabriel Borzy.
Skúšať vozenie sa na motokárach malo aj niekoľko poslancov mesta. Tí boli podľa G. Borzyho vypovedať o udalostiach na polícii. Ich mená však predseda poľovníkov nezverejnil. Podľa naších informácií malo ísť o viceprimátora Jána Lacha z Mostu-Híd a troch nezávislých poslancov Juraja Balázsa, Petra Dzačára a Romana Ocelníka.
Ten na margo vypočúvania políciou uviedol. “Polícia si nás predvolala za účelom vypočutia. Ako vypovedali moji kolegovia, to neviem, ale za seba môžem povedať, že sa ma pýtali na to, či som vozidlo šoféroval. Povedal som, že áno. Podstatné ale je, že som nedokázal zhodnotiť, či to bolo v lese. Šoféroval som po prašnej ceste, okolo boli stromy, no nevedel som lokalizovať, kde som,“ uviedol poslanec R. Ocelník. Polícia podľa neho podnet uzavrela s tým, že sa skutok, z ktorého ho vinili poľovníci, nestal.
Podľa jeho slov majú spomínané terénne vozidla prísne emisné opatrenia, nezapáchajú, netečie z nich olej. “Týchto strojov sa zver určite nebojí. Tá sa bojí starých poľovníckých áut, lebo vie, že z ich džípov dostane guľku medzi oči,“ myslí si R. Ocelník, ktorý tak podporuje podnikanie spoločnosti MAXIMUS group.
“Vždy hovoríme o tom, že chceme pritiahnúť turistov. Ale ako? Tým, že im poskytneme hrad a kaštieľ? My potrebujeme, aby tu turista zotrval, ubytoval sa, najedol sa. Mesto na tom získa tiež. Napríklad, platením poplatku za ubytovanie, v reštauráciách bude viac hostí, jednoducho, všetko so všetkým súvisí,“ obhajuje podnikanie MAXIMUS group.
Boj medzi vyznávačmi poľovníctva, lesného pokoja a nadšencami terénnych vozidiel vyvolala informatívna správa, ktorú poslancom prečítal viceprimátor Ján Lach. Ten aktivity spoločnosti podporuje, nakoľko v nich vidí prínos pre región najmä v oblasti turizmu.
“Na úvod chcem povedať, že nemám nijaké prepojenie na firmu MAXIMUM group. Jej zástupca je môj sused. Požiadal ma o pomoc pri spracovaní projektu. Ako člen Gemerského regionálneho združenia vlastníkov neštátnych lesov, som pomohol napríklad vytypovať trasu pre terénne vozidlá. Jediný môj prospech z tejto pomoci bola odmena za spracovanie projektu,“ vysvetľuje Ján Lach.
Trestné oznámenie zo strany poľovníkov považuje za zastrašovanie a nátlak na poslancov mesta. “Som predsedom Dozornej rady podniku Mestské lesy Rožňava. Ako štatutár mám nielen právo, ale doslova povinnosť vstupovať do lesa. Nijako tým neporušujem zákon,“ hovorí J. Lach. “Rovnako, vstup do štátnych lesov, je v súlade so zákonom, keďže pri vytýčení trasy na jazdenie nás sprevádzal zástupca rožňavského závodu štátneho podniku Lesy SR. Čo sa primátorovho veta týka, považujem ho za irelevantné,“ dodal.
Ako sme už uviedli, MAXIMUM group disponuje podporným právnym stanoviskom k svojej činnosti, ktoré spoločnosť adresuje primátorovi Burdigovi. V závere analýzy právnička zhŕňa znenie príslučných právnych ustanovení, ktoré poukazujú na to, že spoločnosť podala žiadosť v súlade so zákonom.
Vysvetľuje, že zákon o lesoch výslovne zakazuje jazdu motorovým vozidlom po lesných pozemkoch. Avšak, tento zákon neplatí pri užívaní lesnej cesty po uzavretí dohody s jej vlastníkom.
MAXIMUM group chce v mestských lesoch prevádzkovať takzvanú vidiecku turistiku formou jazdy na špeciálne upravených vozidlách Maverick Max Family. Na Slovensku by tak spoločnosť bola prvou, ktorá by poznávanie lesov nášho regiónu poskytovala takouto, pre mnohých, atraktívnou aktivitou. Jej cieľom je okrem iného spojiť modernú a ekologický neškodnú techniku s objavovaním krás a pozitívnych vplyvov na psychiku človeka.
Ján Lach vysvetľuje, že región takúto atrakciu potrebuje. “Keďže bude jediná svojho druhu na Slovensku, veríme, že pritiahne do mesta mnoho turistov“. Nejde však o lacnú zábavu a preto je možné podľa neho očakávať, že jazdenie po lesných cestách pritiahne najmä solventných klientov. Spoločnosť má pre poslancov pripravený návrh dohody o vstupe na mestské lesné cesty, ich užívaní a o náhrade škody. Je tam uvedené aj to, akým spôsobom sa budú lesné cesty využívať a aká bude za to odplata.
Právnu analýzu budú mať na posúdenie primátor mesta a poslanci MZ k dispozícií už na najbližšom zasadnutí MZ. Ako analýza zasiahne do vývoja udalosti, bude jasné po jeho skončení. Redakcia infoRoznava.sk má právne stanovisko k dispozícií. Jeho celé znenie nájdete tu: Právna analýza – Maximus group
Renáta MAZURKOVÁ
Ilustračné foto: can-amformum.com

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery