Na roboty k nám?

mapa-velkeho-uhorska.jpgZaiste aj vás ohúrila televízna správa, podľa ktorej údajne až tisíce maďarských podnikateľov pobalilo alebo balí v materskej krajine kufre (stroje, technológie, kancle) a poďho podnikať na Slovensko. Sú tu nízke dane, jednoducho sa zakladajú firmy a ekonomika šlape jak hodinky.
Ani by som tomu neveril, keby telka k danému šotu nepripojila zúrivý komentár premiéra Gyurcsánya, ktorý do oka televíznej kamery v akejsi maďarskej relácii červený vykrikoval: Len choďte, choďte a nechajte nás tu tak!
Trochu som sa zasmial pri predstave, že Maďari chodia pracovať na Slovensko. Veď po stáročia to bolo naopak. Aj Slotov dedo musel zohnutý pod maďarským bičom robotovať na Uhrov a učiť sa po maďarsky. A teraz toto… Nuž neviem.
Napadlo mi, či k nacionálnym vášňam a nepokojom v Maďarsku neprispieva aj zlá ekonomická situácia v krajine. Pretože Maďar je človek nesmierne (až nemiestne) sebahrdý, taký podnikateľský exodus – k tomu na pohŕdané Slovensko – možno u nich pokladať azda aj za vlastizradu.
Je jasné, že z bohatej minulosti dnes maďarský národ nevyžije a krajina prakticky od pádu Uhorska zažíva svoju horšiu históriu. Nuž a tá je všade živnou pôdou pre nacionalistov a nepokoj.
© Inforoznava.sk  Jaroslav Verlík

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Fedor Gál položil kyticu k pamätnej tabuli