Otvorene o odchode Saleziánov

Bez názvuRožňavská diecéza, ktorú vedie sídelný biskup Vladimír Filo, bude na základe jeho rozhodnutia jedinou diecézou na Slovensku, v ktorej nebudú pôsobiť Saleziáni.

Počas nedeľnej kázne v zaplnenom kostole na Námestí baníkov v Rožňave to povedal provinciál tejto rehole, venujúcej sa predovšetkým deťom a mládeži, Karol Maník.

Saleziáni musia do konca júna uvoľniť priestory, ktoré mali prenajaté od biskupstva. Práve pred 20-timi rokmi ich sem pozval predchádzajúci sídelný biskup Eduard Kojnok, ktorý zomrel v októbri 2011, ako do jednej z prvých diecéz na Slovensku.

Pritom v rozhovore pre infoRoznava.sk vo februári 2009 sa súčasný sídelný biskup Filo odvolával práve na to, že ku kňazstvu ho priviedli aj Saleziáni: „Keď sa dostali na fary, matka nás posielala za nimi kontakt udržiavať. A my ako dvanásť – pätnásťroční sme šli za nimi. Mama vedela, že bude pre nás dobré, keď budeme s nimi v kontakte. A to malo veľký vplyv.“

Na margo budúcnosti Saleziánov v Rožňave vtedy spomenul aj kostol na sídlisku Juh: „Ide o stavbu kostola a nejakého centra, kde by sa mládež mohla stretávať, zahrať sa a, samozrejme, aj s duchovným zameraním. (…) Malo by sa dosiahnuť, aby nemali čas na zlo a druhá pozitívna vec – viesť ich. A toto robil Don Bosco a Saleziáni sa o to tiež snažia.“

Karol Maník v nedeľu veriacim vysvetlil situáciu a pripomenul, že biskup Filo Saleziánom ponúkal starostlivosť o novozriadenú farnosť v Lučenci, pretože už s nimi neráta v Rožňave.

Ako ďalej Maník uviedol, Saleziáni boli ochotní postupne vytvoriť v diecéze popri tej rožňavskej aj druhú komunitu v Lučenci a presťahovať sa z budovy na rožňavskom námestí na sídlisko Juh.

Naproti tomu biskup Filo svoju požiadavku spresnil tak, že by nemali na starosti farnosť ale len správu kostola v Lučenci. „Koncom mája tohto roku to už nemala byť ani správa kostola v Lučenci ani prítomnosť v Rožňave, ale odchod z diecézy,“ vysvetlil ďalej Maník.

„My ideme ďalej, to je naše poslanie,“ uviedol okrem iného v závere. „ Táto diecéza bude jediná na Slovensku, kde nebudú pôsobiť Saleziáni.“

„Počúvajte sv. Otca, čítajte si jeho kázne, jeho príhovory a vnímajte ten nový vietor, ktorý prichádza,“ vyzval na záver a spomenul príbeh Don Bosca, zakladateľa rádu, ktorý prišiel do konfliktu s biskupom. Zasiahnuť musel pápež, ktorý ho požiadal, aby rešpektoval rozhodnutie biskupa, Don Bosco to spravil bez komentára s úctou a pokorou.

„Dnes nikto nepozná meno toho biskupa, ale Don Bosca pozná celý svet, lebo je svätý,“ povedal na záver Karol Maník.

Veriaci sa poďakovali Saleziánom potleskom, v tvárach mnohých z nich nechýbali slzy.

Foto & Video: infoRoznava.sk

Online pohľad na rožňavské Námestie baníkov prostredníctvom našej web kamery – kliknite sem

Súvisiace články:

Biskup rozhodnutie nezmení (video)

Minule Bezák, teraz Saleziáni

Odchod vnímajú negatívne

Saleziáni v Rožňave končia

Mons. V. Filo: Alfou to začalo

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Otvorene o odchode Saleziánov"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.