Mesto povedie do volieb Burdiga

ROŽŇAVA – Doterajšie dohady o tom, kedy vlastne primátor Vladislav Laciak (nez.) odstúpi z funkcie, sú minulosťou. Ako sme už informovali, stane sa tak 1. júna.
Vladislav Laciak post primátora obhájil na jeseň v r. 2010 pre svoje druhé funkčné obdobie, keď ako jeden z 9-tich kandidátov presvedčivo zvíťazil s počtom 1 859 hlasov. Na druhom mieste skončil Ivan Kuhn (OKS) s 1 051 hlasmi, tretí bol nezávislý kandidát Karol Kováč s 986 hlasmi.
 „Po osobnom rozhovore s pánom primátorom tento týždeň v utorok mi bolo oznámené, že v piatok 1. júna odstupuje zo svojej funkcie primátora mesta Rožňava,“ potvrdil pre náš portál jeho zástupca Pavol Burdiga (Most-Híd).
Podľa našich informácií sa s pracovníkmi mestského úradu rozlúči Vladislav Laciak vo štvrtok, v posledný májový deň.
„Pracujem v súkromnej firme a po vzájomnej dohode s mojim zamestnávateľom som bol uvoľnený na výkon verejnej funkcie od 1. júna až do nástupu novozvoleného primátora mesta,“ dodal Burdiga.
Na otázku, či bude v doplňujúcich primátorských voľbách na jeseň sám kandidovať, odpovedal, že to zatiaľ len zvažuje.
Pavol Burdiga je absolventom Strednej priemyselnej školy stavebnej v Rožňave. Ovláda maďarský jazyk slovom aj písmom, pasívne ruský jazyk. Od roku 1985 do roku 1994 pracoval ako majster a stavbyvedúci v Mestskom stavebnom podniku v Rožňave. Od roku 1994 až do doteraz je zamestnaný v súkromnej plynárenskej firme PLYSPO Rožňava v pozícii technika, stavbyvedúceho a odborného pracovníka plynárenských zariadení. Už 27 rokov pracuje s ľuďmi v rôznych vedúcich funkciách.
Chystajú sa na voľby?
„Osobne som rozhodnutý, že budem kandidovať na post primátora v roku 2014. Ak pán primátor oficiálne odstúpi zo svojho postu, budem zvažovať svoju kandidatúru,“ reagoval na našu otázku poslanec MZ v Rožňave Karol Kováč (Nez.), ktorý je konateľom vo viacerých spoločnostiach.
„Do posledných volieb som šiel s tým, že v prípade úspechu budem môcť v krátkom čase zastaviť svoje podnikateľské aktivity tak, aby nedošlo ku konfliktom záujmov a bola naplnená litera zákona. Po voľbách som venoval veľa energie svojmu podnikaniu. Musel som začať v stavebníctve prakticky od nuly aj napriek dobrým vzťahom a kontaktom, a rozbehol som svoje aktivity na horizont 2-3 rokov. Ich ukončenie v tak krátkom čase z právneho, ale i finančného hľadiska nebude jednoduché,“ vysvetlil ďalej.
„Je tu ale morálny záväzok voči spoluobčanom. A aj keď to vyznieva ako fráza, pre mňa je to veľký záväzok. Žijem ja aj moja rodina v tomto meste a pokiaľ by som teraz nekandidoval, mohol by to byť negatívny signál pre moje okolie,“ dodal. „Nie je mi ľahostajný osud nášho mesta, mojich spoluobčanov. Ak sa pán primátor oficiálne vzdá svojej funkcie, čaká ma veľmi ťažké rozhodovanie. O jeho výsledku budem včas informovať.“
Karol Kováč má ukončené vysokoškolské vzdelanie stavebného smeru a ekonomiky. Aktívne hovorí maďarsky na úrovni pokročilý, anglicky na úrovni mierne pokročilý. Pôsobil v oblasti finančného poradenstva, informácií, obchodu a bankovníctva. Od roku 2004 pôsobí v oblasti stavebníctva – inžiniering a realizácia stavieb, a od roku 2010 aj právneho poradenstva (sprostredkovanie).
„V prípade, že doktor Laciak skutočne odstúpi, chcem sa v jesenných doplňujúcich voľbách uchádzať o funkciu primátora mesta,“ uviedol pre náš portál Ivan Kuhn (OKS), ktorý v r. 2010 skončil ako druhý v poradí. Ako ďalej spresnil, orgány OKS sa k tejto téme zatiaľ oficiálne nevyjadrili. „Keďže po zverejnení informácií o tom, že uvažuje o odstúpení z funkcie, sme sa o tejto téme s kolegami z OKS rozprávali, môžem skonštatovať, že pre svoju kandidatúru na primátora mám podporu širšieho vedenia OKS.“
Ivan Kuhn má univerzitné vzdelanie v oblasti medzinárodných vzťahov, získané doma aj v zahraničí. Angličtinu ovláda slovom aj písmom, rovnako tak český jazyk. Dobre ovláda aj ruštinu. Pracoval ako konzultant v oblasti eurofondov, v súčasnosti pôsobí ako analytik. Z tohto dôvodu často vystupuje v celoštátnych médiách. Medzi jeho kľúčové kvalifikácie okrem iného patrí vypracovávanie politologických analýz v oblasti európskych záležitostí a zahraničnej politiky a riadenie projektov v oblasti transparentnosti využívania fondov EÚ a boja proti korupcii v tejto oblasti.
Pozn. red.: S otázkou ohľadne možnej kandidatúry v doplňujúcich primátorských voľbách sme oslovili aj poslanca Dionýza Keményho (Nez.) a bývalú poslankyňu MZ v Rožňave Katarínu Kopeckú (Smer-SD), ktorá v r. 2010 zvažovala svoju kandidatúru. V prípade, že nám svoje vyjadrenia doručia, radi vám ich sprostredkujeme.
Foto: Archív infoRoznava.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery