Mestá a obce dostanú menej

Pri navrhovanej zmene systému financovania miest a obcí z jednej dane – dane z príjmu fyzických obyvateľov na mix daní hrozí, že v záujme celkového šetrenia zo strany štátu prídu o peniaze aj mestá a obce. Po skončení dvojdňového (20. – 21. 9.) rokovania Predsedníctva a Rady Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) v Trenčíne to povedal predseda ZMOS Jozef Dvonč.
„Ja tvrdím, že sa to dotkne najmä menších miest a obcí, kde môže dôjsť k ohrozeniu plnenia základných služieb pre obyvateľov. Chceme pokračovať v rokovaní, musíme ešte vyhodnotiť námety, ktoré priniesol podpredseda vlády Ivan Mikloš,“ povedal Dvonč s tým, že vzhľadom na závažnosť problematiky rozhodla Rada ZMOS o zvolaní mimoriadneho snemu ZMOS.
Ako dodal, mimoriadny snem nebude protestnou akciou, ale mali by na ňom prerokovať závažné zmeny, aby mali väčší súhlas na rokovanie s vládou. V porovnaní s pôvodným nastavením by podľa neho mix daní priniesol vykvantifikovaný výpadok pre mestá a obce asi vo výške 245 miliónov eur.
Podľa výkonného podpredsedu ZMOS Jozefa Turčányho snahou ZMOS nie je dekonsolidovať verejné financie, ale aby zostal zachovaný systém prerozdeľovania na jednu daň – daň z príjmov fyzických osôb, ktorá má najbližšie k samosprávam. „Vyrokovali sme ju v rokoch 2004 – 2005 v rámci fiškálnej decentralizácie po dlhých rokovaniach. Tento systém je spravodlivý, transparentný, aj keď mierne rizikovejší ako ostatné dane,“ pripomenul Turčány. Zdôraznil, že systém jednej dane je pre Radu ZMOS dominantný.
Mimoriadny snem ZMOS by sa mohol podľa Dvonča uskutočniť do štyroch až šiestich týždňov. „Pokiaľ v tomto alebo v budúcom týždni dôjde k nejakým rokovaniam s vládou a vyjednávacia poloha ZMOS sa vylepší, sme okamžite ochotní zvolať mimoriadnu Radu ZMOS a uznesenie o zvolaní mimoriadneho snemu zrušiť,“ doplnil Dvonč s tým, že zatiaľ neuvažujú o organizovaní nejakých protestných akcií a chcú v prvom rade rokovať.
Ak sa financovanie zmení, obce budú zvažovať, čo škrtnú z plánov, tvrdí predseda sekcie verejnej správy ZMOS­u a primátor mesta Spišská Belá Štefan Bieľak. Menej peňazí môže ísť podľa neho na šport či kultúru, ale obce budú musieť šetriť aj na osvetlení či sociálnych službách. Priestor je aj v zvyšovaní daní z nehnuteľností.
Zdroj: TASR, Sme.sk
Ilustračné foto: Archív InfoRoznava.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery