Máte fotky? Ozvite sa nám!

Česká republika a Slovensko si v týchto dňoch pripomínajú 40. výročie vojenskej intervencie z 21. augusta 1968, keď ruskí okupanti vtrhli do Československa, aby tak v zárodku zahrdúsili krátke obdobie narastajúcej slobody, známeho aj ako Pražská jar.

Sekundovali im vojenské jednotky krajín tzv. socialistického tábora – z Maďarska, Poľska, vtedajšieho Východného Nemecka a Bulharska. Rumunsko sa okupácie odmietlo zúčastniť.
Vojská Varšavskej zmluvy – tak sa volal vojenský pakt komunistického bloku vedeného Rusmi, resp. Sovietskym zväzom – vtedy prekročili hranice v troch smeroch a na 21 miestach. Aj keď sa ostatné krajiny postupne z územia Československa stiahli, sovietska armáda ostala v republike ďalších 20 rokov a svoje kasárne mala aj v Rožňave, či v Jelšave.
Okupácia v noci z 20. na 21. augusta 1968 vyvolala nečakane masívny odpor obyvateľov. Svojich odporcov mali okupanti v auguste 1968 aj v našom meste a regióne. Nebáli sa postaviť ruským tankom do cesty, aj tu ľudia vyšli do ulíc. Hotel Kras bol nezmyselne ostreľovaný a okrem zranených boli v uliciach aj mŕtvi.
ŠTEFAN CIBERAJ (* 4. 11. 1939, † 21. 8. 1968 Rožňava) Povolaním dispečer ČSD. Pri prejazde vojenskej kolóny Rožňavou 21. augusta 1968 bol zachytený sovietským tankom a pritlačený k stene obytného domu. Tank mu pomliaždil panvu a amputoval pravú nohu. Pri prevoze do nemocnice zraneniam podľahol.Ak máte z obdobia augusta 1968 v domácom archíve fotografie, keď nám ich požičiate, radi ich zverejníme. Alebo sa podeľte o svoje spomienky, ako to bolo v Rožňave a v Gemeri pred 40 rokmi. Pripomeňme a uctime si aj takto nádej slobody miliónov ľudí, ktorú „bratsky“ umlčal veľký ruský medveď a domáca kolaborantská verchuška.
Kontakt: redakcia@inforoznava.sk
Foto: Ladislav Bielik, August 1968, Bratislava – Fotografie Ladislava Bielika z augusta 1968 môžeme po dlhom čase znovu obdivovať na výstave pod holým nebom na Šafárikovom námestí v Bratislave. Fotografia hore vznikla práve na Šafárikovom námestí (v pozadí je Právnická fakulta UK) a po uverejnení v denníku Smena obletela svet, až sa dostala do výberu amerického magazínu Life „100 fotografií, ktoré zmenili svet“. Ladislav Bielik fotografoval a pracoval ako športový redaktor v denníku Smena.
Video – August 1968 – Karel Kryl

Srpnová noc 1968 – program České televize – kliknite tu.
Súťaž Azyl Music – Krylovci. Vypočujte si známe pesničky Karla Kryla v novej cover verzii – kliknite tu.

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Mzdy v inzerátoch zafungovali