Len hlas dajte, všetko bude. Čestné pionierske!

Holuby na streche sú nanič, hoci by boli aj pečené. Stačia aj vrabce, ideálne v hrsti. Také, čo by z dlane zobali. A tak keď vtáčka lapajú, medové fúzy pod nos mu ťahajú. Orly vedia, že vrabce to v živote nemajú ľahké. Veľa obracať sa im treba, je ich mnoho, väčšinou ich odvšadiaľ odháňajú. Odháňačmi bývajú práve orly – o korisť sa deliť nebudú a v žiadnom prípade nie s vrabcami. Ale teraz, keď sa zmráka a zima sa blíži, orly akosi mäknú.
Spomenú si na vás a budú vás oslovovať krstným menom. Možno aj rýchlovarnú konvicu prihodia. Len tak, z dobrej vôle a solidarity. Nemáte to predsa ľahké a oni to chápu. Pospomínajú na časy, keď ste spolu dreli školské lavice, či slúžili na vojenčine. Párkami pohostia, dobrého vínka nalejú, šlágre do uška zanôtia.
Vaše deti pochvália, vydarili sa. Všetky z rodného hniezda vyleteli. A darí sa im – ďaleko od domoviny. Doma ostal už len Ďuro-truľo, ale aj ten je už magistrom, spravil si Vysokú školu vo Veľkej Malej.  Len škoda, že je bez práce. Mrcha časy, vskutku!
Zaujímajú sa o zdravie vášho manžela/manželky. Popýtajú sa na úrodu v záhradke, pochvália prestavbu altánku.  Po pleciach potľapkajú, na povzbudenie. V družnej debate, len tak medzi rečou, utrúsia, že sa blížia komunálne voľby. Či by ste im, reku, nedali svoj hlas?
Oni, veď viete, veď ich poznáte, robili jak kone. Každému len dobre chceli. Ale, iste chápete, doba je zlá. Kríza a tak. Nepriatelia číhajú všade, neprajníci. Polená pod kolená hádžu. Ale to nič! Oni sa nevzdajú, nie sú z tých. Čo nebolo, môže byť. Čo sa nestihlo, urobí sa ešte. POTOM. To magické slovo. Potom, o 4 roky, keď ich zase zvolíte. V ďalšom volebnom období to už bude, naisto! Zameškané dobehnú, rozbehnuté dokončia, dokončené vytuningujú.
Nápadov majú veľa. Len hlas dajte, všetko bude. Čestné pionierske!
Rozprávajú a rozprávajú, bájku za bájkou, a chcú vás tou haldou slov ohlušiť. Šuchoria perím a predvádzajú silu svojho hlasu. Majú to radi. Spoliehajú sa na to, že vás očaria, či zastrašia alebo jednoducho na to, že máte slabú pamäť.
A vy tak počúvate, počúvate, zuby vám škrípu , nožík sa vo vrecku otvára a na jazyku máte iné otázky. Chápete, že nie všetko sa dá stihnúť za 4 roky. Niečo sa však isto dá a aj spôsoby, akými sa to robí, sa dajú vyberať. A tak by ste sa chceli opýtať napríklad u nás v Plešivci toto:
Prečo zvolávali svoje zasadnutia v doobedňajších hodinách, keď v tom čase väčšina ľudí pracuje?
Prečo zasadali nie na úrade ale na akejsi chate?
Prečo o svojich rozhodnutiach informovali neskoro alebo vôbec?
Prečo úradné oznamy (ohľadom týchto rozhodnutí a udalostí, verejných obstarávaní apod.) údajne vyvesujú na obecnej tabuli, ale nikto nevie, na akej a kedy?
Prečo sú ich rozhodnutia netransparentné a miesto toho, aby ich vysvetlili, v lepšom prípade ignorujú, v horšom nadávajú a hrozia?
Prečo prideľujú obecné byty svojim rodinným príslušníkom, ktorí dokonca vlastnia v obci byt alebo dom?
Prečo zákazky obce takmer zakaždým (alebo bez toho takmer?) získajú ľudia, ktorí sú nejakým spôsobom prepojení na pracovníkov úradu?
Prečo sa k vám správali arogantne a ignorantsky?
Iste máte kopu ďalších otázok – vo svojom meste, vo svojej obci. Možno sa ich aj spýtate. No títo viťúzi majú odpoveď na všetko.
Prečo toto všetko a prečo takto? Pretože to všetko je legálne. Pretože oni si to všetko a práve takto schválili vo všeobecne záväzných nariadeniach, ktoré majú platnosť zákona. Možno odpoviete a možno si to len pomyslíte. Legálne to síce je, ale tak isto je to v tejto podobe aj nemorálne, neetické a hanebné.
A v tom je to kúzlo. Že pár ľudí si môže schváliť ČOKOĽVEK.
Ak je medzi predstavami a potrebami občanov a ich zastupiteľov znamienko rovná sa, je všetko v najlepšom poriadku. Ak to tak nie je, je to problém. Ak vás sklamali, podrazili, nevysvetlili čosi, nedajte im ďalšiu šancu. Žiadne POTOM.
Pretože nie je jedno, kto sú tí ľudia – vo vašom meste, či obci.
Nemusíte teda nič hovoriť. Nie ste vrabce – nie ste ani malí. Nemusíte sa vyľakať pri prvom bububu a ani nemusíte jesť odrobinky-zbytky, ktoré sa zvýšili.
Vy máte v rukách silnú zbraň. Váš hlas. Použite ju.
Renáta Pástorová Szapanosová
Autorka je učiteľkou
******************************
V rubrike BlogFórum zverejňujeme názory autorov, ktorí sa chcú s nimi podeliť s našimi čitateľmi. Posielajte nám ich na redakčný email redakcia@inforoznava.sk
Predchádzajúce príspevky si môžete prečítať kliknutím sem

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery