Laciak: Dobrý deň pre Rožňavu

DSCF18151V piatok popoludní slávnostne otvorili výrobný závod spoločnosti Celltex Hygiene, postavený v priemyselnej zóne v Rožňave.
Pásku strihali premiér Robert Fico, minister hospodárstva Tomáš Malatinský, konatelia spoločnosti Peter Grivna a Milan Elexa, a tiež primátor mesta Pavol Burdiga. Prizerali sa im poslanci parlamentu Ján Babič a Lea Grečková.
„Rožňava a okolie je okres, ktorý musí spôsobovať každému politikovi, ktorý má zodpovednosť, vrásky na čele kvôli vysokej miere nezamestnanosti,“ podotkol v príhovore Fico. „Aj preto považujem túto investíciu, ktorú sme urobili počas našej prvej vlády, za mimoriadne dôležitú.“
Za novú etapu v živote mesta označil otvorenie prvého závodu v priemyselnej zóne Pavol Burdiga. „To, čo sa ešte pred niekoľkými rokmi zdalo takmer nemožné, dnes uvádzame do života.“ Podľa neho by v priemyselnej zóne malo nájsť prácu po príchode ďalších investorov celkom 350 až 400 ľudí.
„Priama pomoc, ktorá sem šla, je dva a pol milíóna eur. Tieto prostriedky budú zakrátko vyplatené na účet firmy, pretože splnila všetky podmienky,“ uviedol minister hospodárstva Tomáš Malatinský. Daňové úľavy pre firmu dosiahnu výšku jeden a pol milióna eur.
„Pracujem tu od januára, sú tu dobré pracovné podmienky, páči sa mi tu,“ pochválil sa Jozef Karafa, jeden z prvej dvadsiatky zamestnancov firmy, ktorých pozdravil premiér aj podaním ruky.
Po krátkych príhovoroch, v ktorých premiér neopomenul ani prítomného exprimátora Vladislava Laciaka, si hostia a pozvaní účastníci slávnosného otvorenia prezreli závod, ktorého ročný obrat má dosiahnuť 15 mil. eur. Hygienické produkty budú smerovať predovšetkým do západnej a strednej Európy, menšia časť do Ruska. Ako nám potvrdil Zoltán Kovács, riaditeľ novootvoreného výrobného závodu, prvý kamión s vlastnými výrobkami už vypravili.
Laciak: Je to dobrý deň pre Rožňavu
Ako sa vám darí?
„Robím prácu, ktorú som nikdy neprestal robiť, 33. rok robím lekára. Mám to šťastie, že som do roboty chodil stále rád, aj teraz. Zdravie mi zatiaľ slúži, rodina sa mi trošku rozrástla, okrem pracovných vecí mám na starosti aj vnúča. Myslím, že sa mi darí dobre.“    
Čo hovoríte na otvorenie priemyselného parku? Je tu prvá firma, podarilo sa naplniť váš cieľ.
„Chceli sme to všetci, aby sa tu niečo podarilo. Množstvo ľudí sa na tom podieľalo, toto nikto nepokazil, takže je to naozaj dobrý deň pre Rožňavu. Takmer 100 ľudí tu bude pracovať, nie je to veľa. Zdá sa, že je to malý závod, ale je to areál, vidia tu krásnu veľkú halu, vari prídu aj ďalší, 100 ľudí je ešte málo. 
Kuhn: Naozaj dôvod na radosť?
Je „investičný stimul“, teda dotácia zo štátneho rozpočtu, na ktorú sa poskladajú všetci daňovníci, vo výške 4 mil. eur dobrá investícia na vytvorenie 100 pracovných miest? – pýta sa poslanec Mestského zastupiteľstva v Rožňave Ivan Kuhn vo svojom blogu na Sme.sk.
Pripomína, že Celltex dostal investičný stimul vo výške 4 mil. eur s tým, že vytvorí cca 100 pracovných miest, ktoré musí udržať 5 rokov. Čiže 40 000 eur na 1 pracovné miesto. Teda 8000 eur na jedno pracovné miesto na rok. Štyrikrát viac ako ktorýkoľvek nezamestnaný, ktorý sa rozhodne založiť si živnosť.
Foto & Video: infoRoznava.sk / Michal Valaštek
Súvisiace články: Pásku príde strihať aj Fico
Slávnostné otvorenie závodu Celltex Hygiene v Rožňave

Príhovor premiéra Roberta Fica a primátora Rožňavy Pavla Burdigu

Brífing v priestoroch závodu

Jozef Karafa o práci v závode

Exprimátor Rožňavy Vladislav Laciak o novom závode v priemyselnej zóne

Premiér odchádza

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery