Jánskym večerom začínajú neformálne stretnutia s folklórom

Gemerské osvetové stredisko v Rožňave pozýva všetkých priaznivcov kultúry a folklóru  prežiť príjemný „svätojánsky“ večer  v stredu 24. júna  o 19-tej hodine v átriu Domu tradičnej kultúry  Gemera.

„Zrekonštruovaná budova GOS ponúka omnoho viac možností na organizovanie kultúrnych aktivít ako predtým, keď bola k dispozícii len jedna spoločenská sála. Chceme to využiť už počas leta a preto v dielničkách a aj v átriu plánujeme rôznorodé akcie  pre deti aj dospelých, zamerané na tradičnú kultúru,“ objasňuje zámer Helena Novotná, riaditeľka Gemerského osvetového strediska.

„Novým podujatím, ktoré chceme organizovať pravidelne, sú folklórne večery a prvým z nich je Jánsky večer. Je to vlastne také neformálne stretnutie s folkloristami a priaznivcami folklóru,“ dodala.

Jej slová doplnila Mária Ferenczová: „Keď sa hovorí o svätojánskej noci aj súčasný človek má zvláštny pocit. Tradovalo sa, že na Jána majú najväčšiu moc všetky živly – zem, voda i oheň. K zvykom, viažucim sa k letnému slnovratu, patril predovšetkým oheň.“

„Niekde zvykli na deň svätého Jána chodiť k horským prameňom a nabrať vodu, ktorá údajne mala zaručenú liečivú moc a uskladnená až do Vianoc sa užívala ako medicína takmer na každú bolesť a chorobu,“ priblížila.

Ako ďalej uviedla, významnou zložkou jánskych obyčají bol zber liečivých bylín. Ľudia im pripisovali magickú moc a verili, že rastliny kvitnúce  na Jána majú čarovný účinok.

„Bylinky sa zbierali obvykle od polnoci až do poludnia, ale  najväčší účinok  údajne mali  tie nazbierané pred východom slnka a vraj šťastie mal človek, ktorý chytil svätojánsku mušku a nosil ju pri sebe,“ vysvetlila.

Jánsky večer okrem spevov a tancov folklórneho súboru Haviar z Rožňavy spestria rozprávaním folkloristi, nositelia tradícií. Večer vyvrcholí školou tanca s folklórnym súborom Haviar. Jeho členovia naučia tanec zo svojho repertoáru – Slovenská polka. Do tanca zahrá ľudová hudba Ondreja Hlaváča.

Ilustračné foto: Gos.sk

BUĎTE PRVÝ V KOMENTOVANÍ ČLÁNKU "Jánskym večerom začínajú neformálne stretnutia s folklórom"

Zanechať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.