Kandidáti krajského parlamentu

DSCN3016 (400x299)Voľby do vyšších územných celkov sa uskutočnia 9. novembra. Rožňavský volebný obvod, kopírujúci okres Rožňava, bude mať naďalej v 57-člennom krajskom parlamente piatich poslancov.
Doteraz nimi boli Ján Babič (3 769 hlasov), Štefan Bašták (3 129 hlasov) a Karol Horník (2 747 hlasov )- všetci traja za stranu Smer-SD, ďalej Gejza Milko (2 906 hlasov), ktorý kandidoval za ĽS- HZDS a SZS, a podžupan Ján Szöllös (2 596 hlasov) za Stranu maďarskej komunity (SMK). Práve Smer-SD a SMK tvorili koalíciu, ktorou pokračujú pri voľbe predsedu KSK aj teraz.
„V súčasnosti sa kandidátky ešte len spresňujú,“ reagovala na našu otázku o kandidátoch za volebný obvod (okres) Rožňava Ľubica Končalová z tlačového odboru strany SMER – sociálna demokracia.
Naproti tomu súčasný krajský poslanec za túto stranu, primátor mesta Dobšiná Karol Horník, pre náš portál uviedol: „Kandidátka politickej strany SMER – SD pre voľby do Zastupiteľstva KSK je uzavretá. Figuruje tam aj moje meno.“
Strana maďarskej komunity nominuje v rožňavskom volebnom obvode troch kandidátov. „Mená zatiaľ nie sú uzavreté, stane sa tak do konca septembra,“ spresnila Helena Fialová, tlačová tajomníčka SMK. Podžupan Ján Szöllös nám však potvrdil, že okresná konferencia SMK v tajnom hlasovaní už schválila troch kandidátov. „Áno, aj ja sa budem opätovne uchádzať o priazeň voličov,“ dodal. Spresnil tiež mená ďalších dvoch kandidátov, sú nimi František Porubán, šéf stavebného odboru mesta Rožňava a Beáta Beke.
„Finálna kandidátka je momentálne v štádiu riešenia, predpoklad uzavretia je v priebehu tohto týždňa,“ uviedla pre infoRoznava.sk Zuzana Bačiak Masaryková, tlačová tajomníčka strany Most-Híd. Očakáva sa, že jedným z kandidátov bude aj rožňavský primátor Pavol Burdiga.
Krajská rada Občianskej konzervatívnej strany (OKS) schválila troch kandidátov – Matúša Bischofa a Ivana Kuhna, obaja sú poslancami Mestského zastupiteľstva v Rožňave, a Tibora Takáča, predsedu Regionálneho združenia OKS. Môže sa však ešte rozšíriť na konečný počet piatich kandidátov. OKS rozhodne do dvoch týždňov aj o podpore kandidatúry na post predsedu KSK.
Kandidátov na poslancov hnutia Nová Väčšina schválil v sobotu krajský snem v Košiciach. Za rožňavský volebný obvod budú kandidovať Izabella Hurajtová, riaditeľka Centra voľného času a Jozef Kováč, riaditeľ Diecéznej charity. Informovala o tom predsedníčka Krajského koordinačného centra NOVA Košický kraj Iveta Sokolová.
„Ponúkame nové, minulosťou nezaťažené tváre s cieľom predstaviť novú, rozumnú a modernú alternatívu pre pravicového voliča v Košickom kraji,“ povedala Sokolová. Do volieb poslancov zastupiteľstva KSK pôjde NOVA samostatne. Ako uviedla Sokolová, na predsedu KSK hnutie nemá vlastného kandidáta, ale v druhom kole je pripravené podporiť spoločného pravicového kandidáta na predsedu VÚC.
Z tlačových oddelení Kresťanskodemokratického hnutia, Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie – Demokratickej strany a hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti sme odpovede na naše otázky nedostali.
Za zapisovateľku obvodnej volebnej komisie vo Volebnom obvode č. 8 – okres Rožňava bola predsedom KSK Zdenkom Trebuľom vymenovaná Erika Nagypálová. Zapisovateľkou krajskej volebnej komisie je Melánia Kolesárová.
Ako uviedol denník Sme, opozícia opäť očakáva kupovanie rómskych hlasov na východe. Volebná korupcia je pritom od septembra 2011 trestným činom, hrozí za ňu jeden až päť rokov väzenia.
Ku korektnejším voľbám by podľa riaditeľa Transparency International Slovensko Gabriela Šípoša mohla pomôcť aj pripravovaná povinnosť kandidátov zverejniť dary a darcov a sumarizáciu nákladov. „Preto by sme chceli vyzvať kandidátov, aby dobrovoľne sprístupnili svoje záznamy,“ povedal pre Sme.
Odkaz na stránku KSK – Voľby 2013
Odkaz na stránku Štatistického úradu SR – Výsledky volieb v r. 2009
Foto: infoRoznava.sk / Snem hnutia Nová Väčšina v Košiciach, v popredí Róbert Beník, šéf okresnej organizácie NOVA v Rožňave   

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery