Hrad chcú sprístupniť budúci rok

DSCF3235Budúci rok by mal byť rokom sprístupnenia obnoveného hradu Krásna Hôrka, ktorý poškodil minuloročný požiar. Uviedol to dnes pre novinárov generálny riaditeľ Slovenského národného múzea (SNM) Rastislav Púdelka.
„Povedať presný dátum otvorenia by bolo z mojej strany zrejme veľmi nezodpovedné. Ja a SNM budeme robiť všetko preto, aby to bolo čo najskôr. Pevne verím, že budúci rok je ten rok, kedy by mal byť hrad sprístupnený. Netvrdím, že v plnom rozsahu,“ konštatoval Púdelka pri dnešnej návšteve národnej kultúrnej pamiatky. Hrad bude podľa neho zodpovedať najnovším štandardom z hľadiska bezpečnosti a ochrany, a pri obnove budú použité tradičné materiály a technológie pre autentickosť pamiatky.
Kompetentné strany dnes riešili spornú otázku strešnej krytiny na Rákociho kaplnke, ku konečnej dohode zatiaľ nedošlo. Pamiatkari navrhujú štiepaný šindeľ a hasiči nehorľavú krytinu. „Sporný nie je dolný a stredný hrad, kde pamiatkari určili strešnú krytinu už minulý rok, vieme, že tam pôjde viedenská pálená škridla. Sporným miestom je práve Rákociho kaplnka. Je to priestor, kadiaľ vedú únikové cesty a musí byť zabezpečený naozaj bezpečný priechod ľudí, ak by sa náhodou opakoval požiar,“ vysvetlil Púdelka.
„Bezpečnosť je prvoradou,“ konštatoval generálny riaditeľ sekcie kultúrneho dedičstva Ministerstva kultúry SR Pavol Šimunič bez toho, aby prejudikoval konečné rozhodnutie o streche.
Po dosiahnutí dohody bude ukončený projekt trvalých striech, podaná žiadosť o vydanie stavebného povolenia a vypísané verejné obstarávanie na realizáciu trvalých striech.
IMAG0307Na hrade momentálne prebieha príprava na premurovávanie požiarom narušených korún murív a ríms, do ktorých budú zamurované drevené konštrukcie. Podľa záväzného stanoviska pamiatkarov budú materiálovo, tvarovo aj konštrukčne obnovené do podoby po úprave hradu po požiari v roku 1817. Použitie tzv. horúcej malty, ktorú odporučili pamiatkari na premurovanie korún, bolo po viacerých rokovaniach vyhodnotené ako menej vhodné. Ako rovnocenná náhrada sa bude používať vápenná malta bez hydraulických prísad produktovej rady Tubag – quick mix, ktorá sa na rekonštrukcie historických objektov v Európe bežne používa. Samotné murárske práce by sa mali rozbehnúť v najbližších dňoch.
Sanačné práce sú platené zo zálohy, ktorú poskytla poisťovňa Generali. „Momentálne je z tých dvoch miliónov eur preinvestovaná len necelá polovica,“ povedal šéf SNM. Poisťovňa podľa neho dala prísľub, že ak bude vyčerpaná táto prvá záloha, poskytne ďalšie finančné prostriedky.
Hrad Krásna Hôrka rekonštruujú po požiari z marca 2012. Plamene vtedy zasiahli strechu celého hradu a časť zariadenia. Tento rok v marci poškodila provizórne zastrešenie na hrade veterná smršť.
Zdroj: TASR Foto: infoRoznava.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Fedor Gál položil kyticu k pamätnej tabuli