"Hnijúca" Rožňava na plátne

ROŽŇAVA – Výtvarník Roland Neupauer je známy nielen rožňavskej verejnosti, svoje diela vystavoval v mnohých výstavných sieňach.
Rozhovor s umelcom sme predčasom publikovali v sekcii Autorské rubriky/Rozhovory. Svoje najnovšie dielo, na ktorom zobrazil centrum Rožňavy, nazval „Niečo tu hnije“ (tempera,olej na plátne, 100 x 70 cm).
„V celku je to satira. Vždy mám totiž pocit, že všetko v Rožňave sa deje akoby v podzemí. Paradox krásy a nezáujmu. Všetko na povrchu je strnulá ilúzia minulosti a vedúci mesta akoby ignorovali obecný záujem. Je to vrenie a trhanie si kusov z ľudí. Neustále pachtenie a honobenie majetku. A to všetko v tichosti a tme,“ opísal svoje dielo.
„Zmena nenastáva, len klany sa rozrastajú. Ak aj má niekto vôľu konať, neostane mu nič iné, len sa pridať k „potkanom“. Stretol som sa aj s názorom, že Rožňava je ako čierna diera,“ dodal umelec. „Minulosť tohto mesta, jeho vznešenosť, je zdanlivo zámerne ochromovaná.“
Ako ďalej uviedol, veľmi nemá chuť sa k tomuto dielu vyjadrovať, pretože je až príliž čitateľné. „Každý nech si vytvorí vlastný názor. Každopádne, mnohí sa s týmto obrazom už stotožnili. Už ma proste nebaví tvoriť len povrch.“
Súvisiace články: Rád sacítim prirodzene
Obrázok zväčšíte kliknutím naň.

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery