Rastú vedľa nás

ROŽŇAVA – Blízke okolie a príroda pri našich obydliach nám môžu okrem príjemnej prechádzky venovať aj kúsok seba. Na lúke neďaleko Okružnej ulice v Rožňave môžeme nájsť viacero liečivých bylín. Jednou z nich je práve rastúca mladá mäta.
Mäta je trváca, silne aromatická bylina. Jej podzemok je drevnatejúci a plytko koreniaci. Z podzemku vyrastajú štvorhranné, husto olistené stonky, ktoré sú v hornej časti rozkonárené. Listy majú kopijovitý a nepravidelne ostro pílkovitý tvar.
Kvitne od júla do septembra. Vňať mäty sa môže zbierať až trikrát do roka, pričom prvý zber je ešte pred jej kvitnutím, druhý v prvej dekáde augusta a tretí za priaznivého počasia koncom septembra.
Zberá sa za suchého počasia, najlepšie dopoludnia. Vňať sa má zrezávať asi 5-6 centimetrov nad pôdou. Pokiaľ jej lístky sú napadnuté hrdzou (žlté fliačiky), tak sa zberá vyššie a len jej zdravé časti.
Po zbere ju ihneď treba sušiť na dobre vetranom a tmavom mieste v tenkých vrstvách.
Čaj z mäty je vynikajúci pri žalúdočných ťažkostiach a môže sa podávať aj deťom, nakoľko ho dobre znášajú. Má priaznivý vplyv na trávenie, podporuje vylučovanie žalúdočných štiav a žlče, a je účinný aj pri nadúvaní.
Listy mäty majú neobyčajne chladivý účinok na náš organizmus a pomáhajú odvádzať z neho teplo. Nezáleží na tom, či sa čaj pije horúci, alebo vychladený. Každopádne mäta svojím osviežujúcim účinkom povzbudzuje naše telo zvonka i zvnútra. Nielen v letných horúčavách, ale aj po hodine cvičenia dokáže príjemne osviežiť a dodať nášmu telu energiu.
Mäta sa taktiež používa ako prísada do rôznych jedál a nápojov, nakoľko tlmí kŕče v tráviacom ústrojenstve, povzbudzuje chuť do jedla, upravuje činnosť orgánov (pečeň a žlčník) a zmierňuje nafukovanie. Dáva výbornú chuť mäsu, rybám, ale môže sa použiť aj do polievok a omáčok. Dodá chuť olejom a miešaným drinkom.
Pri zápaloch horných dýchacích ciest, slizníc a ústnej dutiny má jej použitie protizápalový a antiseptický účinok. Opatrne povarená a krátko lúhovaná s rumančekom a šalviou nám ako kloktadlo pomáha odstrániť nepríjemný zápach z úst. Kúpeľ z mäty pomáha liečiť opuchnuté a boľavé nohy, zmierňuje reumatické problémy a taktiež pomáha ošetriť popraskanú kožu na rukách.
Z jej účinných látok má najväčší význam silica s obsahom mentolu, ďalej triesloviny a organické kyseliny.
Text a foto: infoRoznava.sk/Vladímír Polóny
Napíšte nám
Príroda sa práve dostala do svojej najlepšej kondície a svojimi darmi nám dokáže pomôcť, preto sa budeme snažiť priniesť počas leta informácie a aj o iných, pre naše zdravie dôležitých rastlinách, ktoré môžeme nájsť v našom okolí a nazbierať počas prechádzky. Ak máte v tom záľubu, napíšte nám – spolu s fotkami z výletu nám text posielajte na email redakcia@inforoznava.sk

- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery