Fedor Gál položil kyticu k pamätnej tabuli

V piatok 15. novembra sa v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave uskutočnila diskusia s Fedorom Gálom, sociológom a niekdajším lídrom hnutia Verejnosť proti násiliu, a s Rastislavom Káčerom, diplomatom a čestným predsedom analytickej organizácie Globsec.

Fedor Gál a Rastislav Káčer

Obaja prišli do Rožňavy napriek svojmu nabitému programu na osobné pozvanie Bela Heflera, ktorý diskusiu a pobyt hostí zabezpečoval prostredníctvom O. Z. ALENKA & BELO HEFLER PRODUCTION v spolupráci s Baníckym múzeom.

Moderátormi živej dvojhodinovej debaty s hosťami pred zaplneným auditóriom boli Eva Arvayová a Matúš Bischof. Vystavené dobové fotografie poskytla zo svojho archívu Ivica Králiková. Dva strihové dokumenty o udalostiach v Rožňave počas Nežnej revolúcie pripravili z archívov Baníckeho múzea Arpád Berente a Belo Hefler.

Krátko pred samotnou diskusiou stihol Fedor Gál položiť kyticu s trikolórou a zapáliť sviece k čerstvo inštalovanej pamätnej tabuli k 30. výročiu Nežnej revolúcie pred sochou Františky na Námestí baníkov. Tabuľa bola oficiálne odhalená až v nedeľu 17. novembra.

Foto: Ivo Kanala

Titulná fotka: Matúš Bischof, Eva Arvayová, Fedor Gál a Belo Hefler

Aktualizácia:

Vyhlásenie k zneužitiu odkazu Novembra ‘ 89 v Rožňave

Vyjadrujeme hlboké rozhorčenie nad priebehom odhalenia pamätnej tabule k 30. výročiu Nežnej revolúcie v Rožňave, ktorého sa zúčastnili Richard Raši (SMER-SD), podpredseda vlády SR a Peter Pamula (SNS), poslanec NR SR, teda predstavitelia súčasnej vládnej moci. Stalo sa tak bez vedomia iniciátorov inštalácie pamätnej tabule a ďalších aktérov Nežnej revolúcie a občanov mesta. V piatok 15. novembra 2019 ako prvý položil kyticu k pamätnej tabuli Fedor Gál. Dnešné oficiálne odhalenie pamätnej tabule organizovalo Mesto Rožňava pod záštitou primátora Michala Domika. Z nášho pohľadu ide o neprijateľný akt, od ktorého sa dištancujeme a ktorým sa zneužil odkaz Novembra ´89 predstaviteľmi vládnej moci, zodpovednej za súčasný stav v spoločnosti. Bez škrupúľ,  zoči – voči fotografii Jána a Martiny, predviedli svoju aroganciu v prebiehajúcej predvolebnej kampani.

V Rožňave, 17. 11. 2019

Karol Kováč, Ivan Dianiška, Ferenc Ambrus, Belo Hefler, Matúš Bischof

Videozáznam diskusie:

Iniciátormi inštalácie pamätnej tabule s nápisom Sloboda – Szabadság – Freedom a dátumom 17. november 1989 boli aktéri Nežnej revolúcie v Rožňave Ivan Dianiška, Edita Kušnierová, Ferenc Ambrus a Belo Hefler. Miesto jej osadenia navrhol architekt Peter Bischof, výtvarné spracovanie Kliment Mitura.
Fedor Gál v rozhovore s Ferencom Ambrusom, Ivanom Dianiškom a Belom Heflerom
Pre účastníkov diskusie boli pripravené „placky“ s logom hnutia Verejnosť proti násiliu
Galéria bola už pred začatím diskusie zaplnená až po vstupné dvere
Momentka z auditória
Krátko pred začatím diskusie
Fedor Gál
Pohľad zo zadných radov
Matúš Bischof, Fedor Gál a Rastislav Káčer
Pohľad do publika
Cestou z Rožňavy do Sobraniec a Humenného v sobotu 16. novembra 2019 sme si uctili pamiatku Janka Langoša pred obcou Drienovec
- red -

O autorovi - red -

Redakčný text, kontaktovať nás môžete na e-mailovej adrese redakcia@inforoznava.sk

Zobraziť všetky príspevky od - red - →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery

One thought on “Fedor Gál položil kyticu k pamätnej tabuli”

Komentáre sú vypnuté.