Dvere Kláštora budú otvorené a sviece budú horieť

Divadelná skupina ART Inn odohrá v decembri posledné tohtoročné reprízy predstavenia Šípy času na motívy románu Sviece zhoria do tla od maďarského autora Sándora Máraia. Divadlo sa bude hrať dva dni po sebe v priestoroch KC Kláštor v Rožňave.

Šípy času – tak sa volá divadelné predstavenie, ktoré na motívy románu Sviece zhoria do tla od Sándora Máraia zdramatizovala a zrežírovala Michala Hadušovská (na fotke dole v strede). Pre svoju inscenáciu zvolila netradičnú formu imerzívneho divadla, ktoré sa neodohráva na divadelných doskách, ale v historickom priestore bývalého františkánskeho kláštora v Rožňave.

Diváci tak už 12. a 13. decembra (pondelok a utorok) zažijú hru postáv v priestore, ktoré im budú doslova na dotyk. Kým niektorí si vychutnávajú inscenáciu počas spoločnej večere pri sviecach úplne zblízka, ďalší ju môžu sledovať s pohárom vína trocha obďaleč. Vtiahnutiu do hry troch osudov sa však nevyhnú, sú jej priamymi svedkami a aj cez príbehy hlavných postáv si môže každý sám za seba reflektovať, ako pravdivo dokáže život uniesť a akú rolu v jeho živote zohráva láska, priateľstvo, zrady a sklamania.

Inscenácia ich vťahuje do magickej divadelnej atmosféry, ktorá má až filmovú príchuť aj vďaka klasickým skladbám a autorskej tvorbe klaviristu Milana Vargu, ktorého hudba vznikla originálne za účelom inscenácie.

Šípy času odhaľujú život troch postáv, ktorých osudy boli previazané až príliš pevne, aby ich Henrik, Konrád a Kristína dokázali sami rozpliesť. Presne tak, ako ich vníma vo svojom diele Sándor Márai. Hrdinovia prichádzajú na to, že ich rozhodnutia a činy ovplyvnili nielen ich vlastný život, ale predurčili aj osudy ich najdrahších. Inscenácia sleduje široké časové obdobia, z minulosti prechádza do budúcnosti i naopak. Divák je tak stále prítomný v hre, pretože zakaždým akoby zachytával esenciu prítomného okamihu. 

Autor Márai je v hľadaní svojej pravdy neústupný. Inscenácia Šípy času má podobný zámer a snaží sa preniesť Máraiovský apel na diváka, ukrytý kdesi medzi pulzujúcimi riadkami smerujúci k podstate človeka a povahe ľudskosti.  

Kedy sa hrajú Šípy času?
12. a 13. decembra (pondelok a utorok) v KC Kláštor v dvoch časoch – 18.00 h a 20.00 h 

Kapacita na jedno predstavenie je obmedzená.

Kde si môžete kúpiť lístky?

Vstupenky na predstavenie si môžete zakúpiť na bare kaviarne Rajský dvor v Kláštore alebo v Turistickom informačnom centre (TIC) v Rožňave.

Môžete si vybrať z dvoch variantov podľa toho, či si chcete vychutnať večeru priamo za stolom a sledovať hru úplne zblízka alebo ju chcete sledovať aj s pohárikom dobrého vína.

Realizačný tím:

Dramatizácia a réžia: Michala Hadušovská

Scéna: Michaela Pavelková
Kostýmy: Gabriela Čechová

Účinkujú: Monika Hanzlíková, Alexandra Trávniková, Peter Szöllös, Alexander Vais, Jerguš Horváth a Daniel Ambrúš
Hudobný sprievod: Milan Varga

Dĺžka predstavenia 70 min.

Petra Nagyová

O autorovi Petra Nagyová

Autorka je spisovateľkou, publicistkou a fotografkou, pracuje ako PR konzultant. E-mail: petra.nagyov@gmail.com

Zobraziť všetky príspevky od Petra Nagyová →

× Odporúčané

Prenosy z rokovaní môžu snímať automatické kamery